Figówka gronkowcowa – przyczyny, objawy i leczenie

2015-06-24 9:04

Figówka gronkowcowa to typowo męska choroba skóry, gdyż najczęściej rozwija się w obrębie owłosionej skóry twarzy: górnej wargi, brody i policzków. Na figówkę są narażeni zwłaszcza ci mężczyźni, którzy nie dbają należycie o sprzęt do golenia. Jakie są przyczyny i objawy figówki? Na czym polega jej leczenie?

Figówka gronkowcowa  – przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Figówka gronkowcowa to typowo męska choroba skóry, gdyż najczęściej rozwija się w obrębie owłosionej skóry twarzy: górnej wargi, brody i policzków.

Spis treści

  1. Figówka gronkowcowa – przyczyny
  2. Figówka gronkowcowa – objawy
  3. Figówka gronkowcowa – leczenie

Figówka gronkowcowa to przewlekłe, ropne zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny zwykle rozwija się w obrębie owłosionej skóry twarzy - górnej wargi, brody, policzków, rzadziej głowy, karku czy klatki piersiowej, w związku z tym chorobę najczęściej diagnozuje się u mężczyzn. Figówka ma charakter przewlekły, tzn. stan zapalny może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Figówka gronkowcowa – przyczyny

Jak wskazuje nazwa, przyczyną przewlekłego, ropnego stanu zapalnego mieszków włosowych jest zakażenie gronkowcem. Jak do niego dochodzi? Na skórze człowieka znajdują się liczne bakterie, nie tylko te niechorobotwórcze. Czasami naturalną florę bakteryjną skóry mogą zasiedlić bakterie patogenne - gronkowiec złocisty i paciorkowce ropne, które wywołują ropne choroby skóry (piodermie). Jednak do ich rozwoju dochodzi dopiero wtedy, gdy zostanie uszkodzona skóra, np. w wyniku skaleczenia, zadrapania, otarcia naskórka, co często zdarza się podczas golenia. Wówczas może dojść do wniknięcia bakterii w głąb mieszków włosowych i rozwoju zapalenia. Przewlekła postać takiego stanu zapalnego to figówka.

Figówka gronkowcowa – objawy

Objawami figówki są liczne krosty i grudki, które tkwią w ujściach mieszków włosowych. Każda ze zmian wygląda, jakby była przebita włosem. Zmiany te częściowo zasychają, tworząc strupy, pozostałe mogą tworzyć nacieki i guzy ropne.

Ponadto stan zapalny prowadzi do zniszczeń brodawek włosowych, a co za tym idzie – do wypadania włosów (ale same włosy nie są zniszczone), na miejscu których mogą powstawać blizny. Zwykle jednak po wyleczeniu włosy odrastają  Na szczęście w większości przypadków choroba nie powoduje zmniejszenia ilości owłosienia.

Figówka gronkowcowa – leczenie

W leczeniu miejscowym stosuje się antybiotyki (zgodnie z wynikami posiewu i antybiogramu), maści złuszczające oraz pędzluje się zmiany roztworem fioletu goryczki. Ponadto należy zadbać o dostarczenie witamin z grupy B i witaminy C. W  przypadkach trudno leczących się zmian, antybiotyki stosowane są także ogólnoustrojowo. Istnieje także możliwość leczenia szczepionkami bakteryjnymi (szczepionką gronkowcową).

Bardzo ważna jest także higiena osobista - najlepiej używać jednorazowych maszynek do golenia, a jeśli są wielorazowego użytku – należy je odkażać. Odradza się stosowania maszynek elektrycznych, ponieważ mogą one pogorszyć stan skóry

Należy zaznaczyć, że leczenie figówki gronkowcowej jest długotrwałe.