Balon żołądkowy: leczenie otyłości poprzez założenie balonu do żołądka

2013-04-16 10:58

Balon żołądkowy to jedna z inwazyjnych metod leczenia choroby otyłości. Polega ona na implantacji (wprowadzeniu) do żołądka balonu i wypełnieniu go solą fizjologiczną. Osoby, które kwalifikują się do założenia balonu, to osoby ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 27 lub większym. Balon żołądkowy: wskazania.

Zabiegi kosmetyczne na wiosnę
Autor: Photos.com Zabiegi kosmetyczne na wiosnę

Balon żołądkowy, ułatwiający redukcję masy ciała, czyli odchudzanie, wykonany jest z materiału odpornego na kwasy żołądkowe, ale mimo to może być założony na okres nie przekraczający 6 miesięcy i należy go usunąć przed upływem tego terminu metodą endoskopową. Taka metoda leczenia otyłości przeznaczona jest do wspomagania utraty masy ciała poprzez wzbudzenie uczucia sytości w skutek częściowego wypełnienia żołądka balonem. Sukces tej metody w dużej mierze zależy od jednocześnie stosowanej długoterminowej diety i od zmian nawyków żywieniowych. Nie zawsze jednak można założyć balon żołądkowy.

Balon żołądkowy: przeciwwskazania

  • zwężenie gardła lub przełyku
  • zapalenia przewodu pokarmowego
  • owrzodzenie żołądka
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • przepuklina rozworu przełykowego
  • stan po resekcji żołądka
  • choroby psychiczne
  • ciąża lub karmienie piersią
  • wcześniejsze operacje żołądka lub jelit
  • alkoholizm lub uzależnienie od leków

Balon żołądkowy: przebieg zabiegu

Zakładanie balonu do żołądka to zabieg nieoperacyjny. Pacjenta przygotowuje się do niego tak jak do zabiegu gastroskopii. Zabieg trwa ok. 20-30 min. i jest wykonywany pod kontrolą anestezjologa, w krótkim znieczuleniu dożylnym, po premedykacji. Sam zabieg zakładania balona żołądkowego poprzedzony jest gastroskopią diagnostyczną, gdyż ewentualne występowanie owrzodzeń lub zmian zapalnych śluzówki żołądka uniemożliwiają założenie balonu. Jeżeli brak jest przeciwwskazań to przy pomocy endoskopu, przez gardło, przełyk do żołądka wprowadzany jest balon. Następnie jest on wypełniany jałowym roztworem soli fizjologicznej w ilości od 400 cm³ do 700 cm³.

Balon żołądkowy: dieta po zabiegu

W pierwszej dobie po założeniu balonu zaleca się dietę płynną. Później 5-6 posiłków dziennie, każdy o niewielkiej objętości. Mając balon żołądkowy należy stosować dietę z wyłączeniem słodyczy, tłustych i pikantnych potraw oraz alkoholu. Pacjent z założonym balonem znajduje się pod ambulatoryjną opieką lekarza i dietetyka, szczególnie w pierwszych dniach, kiedy może odczuwać niepożądane objawy związane ze źle znoszoną obecnością implantu-balonu. Te objawy to najczęściej nudności i wymioty, które wymagają leków rozkurczowych i leków przeciwwymiotnych. Dolegliwości te zwykle ustępują po kilku dniach. Czasem jednak zmuszają do przedwczesnego usunięcia implantu.

Ważne

Poradnikzdrowie.pl wspiera bezpieczne leczenie i godne życie osób chorych na otyłość.
Ten artykuł nie zawiera treści dyskryminujących i stygmatyzujących osoby chore na otyłość.