Znaczenie wzroku w życiu człowieka

2021-06-21 3:31 Materiał partnerski

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jaki posiadamy. Dzięki niemu rozpoznajemy nie tylko kształty i barwy, ale mamy orientację w przestrzeni i potrafimy się lepiej kontaktować z ludźmi. Jeśli z jakiegoś powodu nasze oczy pracują słabiej, czujemy się zagubieni i izolujemy się od innych ludzi. A to w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić nawet do depresji.

Znaczenie wzroku w codziennym życiu

Zwykle nie uświadamiamy sobie, jak wiele rzeczy możemy realizować w życiu dzięki zmysłowi wzroku. Dopiero, gdy dochodzi do zaburzeń widzenia, zaczynamy doceniać posiadanie zdrowych oczu. Zmysł wzroku umożliwia nam przede wszystkim odbieranie informacji z otoczenia. Nośnikiem informacji jest światło, które padając na źrenicę i siatkówkę zostaje załamane, przeistoczone w obraz, który na końcu zostaje przetłumaczony w korze mózgowej. Zdrowe oczy umożliwiają nam rozróżnianie jednych przedmiotów od drugich, odróżnienie barw oraz ich wysycenie, widzenie światła, ocenę położenia danej rzeczy. Ma to nieocenione znaczenie dla procesu uczenia się; poznawania otoczenia – ludzi, zwierząt, przedmiotów, przyrody; wykonywania codziennych czynności; a także bardziej skomplikowanych działań, jak pisanie czy czytanie. Dzięki takim funkcjom wzroku jak: widzenie stereoskopowe, widzenie zmierzchowe, ostrość, wrażliwość na olśnienie możemy np. prawidłowo prowadzić samochód i unikać wypadków.

Wzrok bierze udział w regulowaniu rytmu dobowego. Kiedy nad ranem na naszą siatkówkę pada światło słoneczne, impuls z siatkówki idzie do jądra nadskrzyżowaniowego, które z kolei daje sygnał szyszynce, żeby zmniejszyła produkcję melatoniny – hormonu snu. Z kolei, gdy wieczorem nasze oko pogrąża się w ciemności, wtedy jest to znak, aby zwiększyła produkcję melatoniny. Bez odbierania tego typu sygnałów, trudniej byłoby o regulację rytmu dobowego (choć nie byłoby to niemożliwe, gdyż za nasze funkcjonowanie w rytmie dzień-noc odpowiada też szereg innych czynników), a funkcjonowanie organizmu byłoby zaburzone.

Zdrowe oczy to także lepsze funkcjonowanie w życiu społecznym, bo dzięki nim rozpoznajemy twarze znajomych ludzi; możemy samodzielnie wykonywać różne czynności; wiemy, jak zachowywać się w danym miejscu – widzimy znaki nakazu lub zakazu, zalecenia widniejące np. przed wejściem do danego budynku. Osoby, które widzą bardzo słabo lub nie widzą wcale, zdane są na pomoc innych osób, przez co często czują się zagubione w większej przestrzeni i mają problemy z nawiązywaniem nowych relacji.

Jak zadbać o oczy?

Aby nasze oczy były zdrowe, musimy o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim powinniśmy się porządnie wysypiać. Niedospanie powoduje, że nasze oczy są przekrwione, zmęczone i przez to zdecydowanie gorzej widzą. Jedna noc z małą ilością snu nie wyrządzi nam krzywdy, ale kiedy notorycznie nie dosypiamy, wówczas odbija się to na funkcjonowaniu narządu wzroku. Brak snu powoduje, że w ciągu dnia często pocieramy oczy, a to prosta droga do wprowadzenia do nich bakterii. Łatwo wtedy o zapalenie spojówki, puchnięcie powiek.

Ważne też, aby nie narażać naszych oczu na ciągłe światło monitora. Dlaczego? Bo gdy wpatrujemy się w komputer, wówczas zapominamy o mruganiu. A mruganie nawilża nasze oczy. Po godzinie lub dwóch ciągłego przebywania przed ekranem monitora możemy mieć więc wyschnięte, a przez to i podrażnione oczy. Jeśli już tak się zdarzy, sięgnijmy wtedy po wyrób medyczny krople do oczu Hyal Drop Multi zawierające kwas hialuronowy o właściwościach nawilżających. Kwas ten, występujący naturalnie w organizmie, przyczynia się do wzmocnienia i odbudowy warstwy wodnej filmu łzowego, a tym samym zmniejsza podrażnienie spojówek. Wyrób medyczny krople Hyal Drop Multi stosuje się przy średnim stopniu wysuszenia oka. Jeśli jednak potrzebne jest nam dodatkowe wzmocnienie warstwy lipidowej oka np. kiedy stosujemy środki antykoncepcyjne, czy niektóre leki, wówczas powinniśmy zastosować wyrób medyczny krople Hyal Drop Pro. Oprócz warstwy wodnej, lipidowej, odbudują one również warstwę mucynową i spowodują, że zniknie przykre uczucie pieczenia, zaczerwienia i obecności „piasku” pod powiekami.

Ważnym elementem dbania o oczy jest też dieta. Powinna zawierać produkty bogate w witaminę A (zapewnia prawidłowe widzenie), jak i dobrej jakości tłuszcze (dbają o prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych). W witaminę A zasobna jest chociażby: wątróbka, masło, czy żółtko jajka. Należy jednak pamiętać, że aby dobrze przyswoić tę witaminę, musi jej towarzyszyć tłuszcz. Dlatego do posiłków, które ją zawierają, zawsze trzeba dołączyć olej, oliwę z oliwek, czy chociażby masło. Podobnie ma się z produktami bogatymi w beta-karoten (np. marchew, paprykę, morele), które nasz organizm przetwarza na witaminę A.

Co sprawia największą przyjemność oczom?

Oczy odpoczywają, gdy mogą patrzeć na kolor zielony lub niebieski. Dlatego tak dobrze wpływa na nie otoczenie przyrody, gdzie mogą dowoli spoglądać na zielone drzewa, krzewy i trawy. Poza tym relaksuje je samo patrzenie w dal. Po wpatrywaniu się w ekran komputera, czy telefonu, jest to dla nich miła odmiana. Przebywając na dworze, musimy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie oczu przed promieniami UVA i UVB. Dlatego wybierając się na relaksujący spacer, nie zapominajmy o dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych ze specjalistycznymi filtrami.

Co można wyczytać z oczu?

Z oczu można wyczytać nie tylko nasze emocje (często skrywane pod mimiką twarzy), ale również… choroby. Okulista oglądając dno oka może np. powiedzieć nam, czy mamy nadciśnienie. Z kolei patrząc na upośledzone mikrokrążenie w oku, jak również poszerzone drobne naczynia w siatkówce, może określić, czy mamy cukrzycę. Zażółcenie białek ocznych będzie sygnałem dla lekarza, że coś nie tak dzieje się z naszą wątrobą, a wytrzeszczone gałki oczne – o chorobach tarczycy. Także naturopaci, a w szczególności irydolodzy, którzy czytają z tęczówki oka, są w stanie powiedzieć nam, z jakimi schorzeniami się borykamy. Irydolodzy robią to na podstawie plamek, które występują w konkretnych obszarach tęczówki. To one są wskazówką, z jaką chorobą zmaga się pacjent. Aby wykryć te zmiany, konieczne są regularne wizyty u okulisty, przynajmniej raz do roku, a w przypadku podejrzenia jakiegoś schorzenia – jeszcze częściej.

Wiedząc, jak duże znaczenie mają zdrowe oczy dla naszego prawidłowego funkcjonowania i jak wiele można z nich wyczytać, dbajmy o nie każdego dnia. Nie siedźmy za długo przed komputerem, nawilżajmy kroplami do oczu, spożywajmy żywność bogatą w luteinę i witaminę A oraz przebywajmy jak najwięcej wśród przyrody wpatrując się w kolor zieleni. Obserwujmy też dokładnie zmiany, jakie zachodzą w oczach, bo mogą być one dla nas cenną wskazówką dotyczącą naszego zdrowia. Być może pozwolą nam wykryć schorzenie, którego do tej pory nie zauważyliśmy.

NIE PRZEGAP: Jak sprawić przyjemność naszym oczom?

Źródło:

M. Gawęda, Wpływ bodźców świetlnych i nieświetlnych na zegar biologiczny, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2000, t.49, nr 1-2, s. 19-25.

A. Pas-Wyroślak, J. Siedlecka, D. Wyroślak, A. Bortkiewicz, Znaczenie stanu narządu wzroku dla kierowcy, „Medycyna Pracy” 2013, nr 64 (3), s. 419-425.

A. Rosa, M. Żółtaniecka, Ocena ostrości wzroku u małych dzieci i niemowląt w aspekcie ortoptycznym i funkcjonalnym. Dostęp online: https://podyplomie.pl/okulistyka/33748,ocena-ostrosci-wzroku-u-malych-dzieci-i-niemowlat-w-aspekcie-ortoptycznym-i-funkcjonalnym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.