Zez u 9 miesięcznego dziecka [Porada eksperta]

2013-04-07 20:46

Mój synek zezuje raz na jedno, a raz na drugie oko. Czy są jakieś nieinwazyjne metody leczenia? Kiedy trzeba zrobić operację? Czy może zostać mu to na całe życie?

Ważne jest zdiagnozowanie zeza w odpowiednim momencie, tzn. przyjmuje się, że do 6-tego miesiąca życia dziecko ma prawo do tzw. zeza fizjologicznego, który sam mija. Jeśli natomiast sytuacja dalej jest nieunormowana, trzeba szukać przyczyny zeza (może to być np. wada wzroku, może to być jakaś inna zmiana w obrebie głowy - przyczyn może być wiele i bardzo różne). Takie badanie wykonać może okulista, który specjalizuje się w leczeniu zeza. I podjąć leczenie (zasłanianie lepszego oka, ćwiczenia czy w końcu operacja). Wszystko to ma na celu jak najlepsze wykształcenie widzenia obuocznego. Proszę pamiętać, że zez to nie tylko defekt kosmetyczny, ale - przede wszystkim - upośledzenie widzenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.