Zez [Porada eksperta]

2013-04-07 22:48 Iwona Grabska - Liberek

Mam 17 lat i zeza. Leczę go poprzez noszenie okularów. Praktycznie od dzieciństwa. Ostatnimi czasy zacząłem trenować piłkę nożną i okulary bardzo mi w tym przeszkadzają. Kiedyś usłyszałem o laserowym usuwaniu zeza. Czy mogłaby Pani mi coś więcej o tym powiedzieć?

Zeza najczęściej leczy się operacyjnie - ustawiając w ten sposób mięśnie poruszające gałką oczną. Jest jednak pewna grupa osób, u których wystepuje tzw. zez akomodacyjny. Taki rodzaj zeza staje się niewidoczny, gdy pacjent chodzi w okularach korygujących wadę wzroku. Oznacza to, że zez jest efektem wady wzroku (a nie nieprawidłowego napięcia mięśni poruszających gałką oczną). Zeza akomodacyjnego można wyleczyć, korygując laserem wadę wzroku. Jednak o tym, czy jest to możliwe decyduje okulista specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zeza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE