ZAPALENIE SPOJÓWEK wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby

2015-03-17 7:59 Magdalena Moraszczyk - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie" | Konsultacja: lek. med. Anna Spólnicka, okulista

Zaczerwienienie powiek, łzy, pieczenie i światłowstręt mogą oznaczać zapalenie spojówek. Najczęstszą przyczyną choroby są wirusy, rzadziej wywołują ją bakterie i grzyby. Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z zapaleniem spojówek na tle wirusowym, bakteryjnym czy grzybiczym?

Zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny - od banalnego podrażnienia po poważną infekcję, a co za tym idzie przebiegać łagodnie lub bardzo ostro. Sprawdź, czym różni się wirusowe zapalenie spojówek od zapalenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Wirusowe zapalenie spojówek

Zapalenie na tle wirusowym najczęściej pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach zwykle obejmuje również rogówkę oka.

  • OBJAWY: Obrzęk i swędzenie spojówek, uczucie obcego ciała w oku i pojawienie się wodnistej wydzieliny. Na spojówkach widać charakterystyczne skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych. Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe okrągłe zmętnienia. Towarzyszy temu silny ból i światłowstręt. Czasem w okolicy żuchwy powiększają się węzły chłonne.
  • TO CI POMOŻE: Miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe (np. Zovirax, Cusiviral), a także zmniejszające obrzęk (np. Betadrin), przeciwzapalne i odkażające (Floxal, Sulfacetamidum). Aby nie dopuścić do dodatkowej infekcji bakteryjnej, czasem podaje się antybiotyk. Wirusowe zapalenie spojówek jest bardzo zakaźne. Łatwo przenosi się przez dotyk, dlatego często myj ręce i wycieraj je w swój ręcznik. Jeżeli w czasie infekcji używałaś kosmetyków do oczu, po jej ustąpieniu powinnaś je wyrzucić, żeby ponownie się nie zarazić.

Zapalenie spojówek na tle bakteryjnym

Atak bakterii to najczęstsza przyczyna infekcji. Zwykle choroba dotyczy jednocześnie obojga oczu.

  • OBJAWY: Wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym, przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek. Na spojówkach mogą pojawić się wybroczyny krwiste albo szarożółte plamy.
  • TO CI POMOŻE: Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści (Tobrex, Biodacyna, Neomycinum, Chloramphenicol, Gentamicin). Jeśli po 7 dniach stan się nie poprawi, okulista może zalecić odstawienie leków na 3–4 dni, a następnie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Po stwierdzeniu, jaki rodzaj bakterii wywołuje zakażenie, zaleci odpowiednią kurację (tzw. celowaną).

Grzybicze zapalenie spojówek

Występuje rzadko, na ogół pojawia się jako powikłanie długotrwałej kuracji antybiotykami albo jako skutek przeniesienia zakażenia z innych części ciała (np. narządów płciowych).

  • OBJAWY: Swędzenie, zaczerwienienie spojówek, łzawienie. Wydzielina może być wodnista albo śluzowo-ropna. W kanalikach łzowych często pojawiają się białawe złogi.
  • TO CI POMOŻE: Podaje się leki przeciwgrzybicze (Clotrimazol, Nystatyna) w postaci kropli albo maści. Leczenie może ciągnąć się nawet kilka miesięcy.
miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Agata
|

Z opiau wynika że mam bakteryjne. Gdzie złapałam? Długa podróż autobusem z włączona klimatyzacją. Po 2,3, godzinach potworyn bół gardła, zaropiałe , spuchnięte oczy , później kaszeel. Idzie piorunem. Odpowiedzialność finansowa za leczenie powinni ponosić właściciele środków transportu.

chora
|

wszystkie objawy posiadam plus okropny ból głowy jakby rozsadzało ją, ból przy przewracaniu oczami, zatkane uszy i zaraziłam tym męża drugiego dnia już więc szybko się przenosi

ses
|

Ja się często zmagam z alergicznym zapaleniem spojówek. Też nie ma tak okropnych objawów wtedy, no ale bardzo nieprzyjemne. Sulfacetamid super się wtedy sprawdza i naprawdę łagodzi objawy.

bibba
|

Ja na szczęście tylko bakteryjne miałam ostatnio, żadnych tak drastycznych sytuacji jak żywa krew w oku też nie miałam, ale dokucza rzeczywiście bardzo. Dość szybko się wyleczyłam kroplami sulfacetamid, które mi lekarz przepisał, ale zdaje się, że te alergiczne to może znowu za jakiś czas się powtórzyć :(

janka
|

ja mam zapalenie wirusowe spojówek , zaraziłam się od męża , ale on miał żywą krew z oczu , czworo lekarzy i nic , i nagle trafiliśmy na ostry dyżur do szpitala , młodziutka pani doktor stwierdziła wirusowe zapalenie spojówek u niego i początek u mnie , dziś męża oko wygląda wiele lepiej , natomiast moje tragicznie i chyba zaczyna się po 5 dniu w drugim oku dostaje krople i żel ,nie wiem czy skuteczny , bo choroba daje się we znaki mam nawet popuchnięte węzły chłonne , dziś ból od 2 w nocy niesamowity , wzięłam także dziś leki przeciwbólowe . tragedia , proszę uważajcie jak ktoś to ma w rodzinie , nam nikt nic nie powiedział co to za choroba i jak można strzec najbliższe osoby -pozdrawiam

iwona
|

myślałam , że kot ma koci katar a tu nie... ropiały jej oczy i były zaczerwienione prze około miesiąc, zaraziłam się od niej i też już 3 tyg męcze się z tym paskudztwem. zaraziłam też mojego drogiego kota. wyglądam jak wampir:) a boli strasznie... no ale trudno

Karina
|

Jeszce zapomniałam dodać,że nigdy nie cierpiałam na ZSO to stało się przy tym zapaleniu a leki przeciwhistaminowe ZYRTEC, LORATADYNA tylko pogłębiły suszę. Być może mogłam mieć mały skład łez ale tego nie odczuwałam wcześniej.

Karina
|

Tylko szkoda,że nikt mnie nie potrafi pomóc, od grudnia męcze się z zapaleniem. Oczy zostały podrażnione od cebuli to śmieszne ale tak się zaczęło. Najpierw łzy, swędzenie, pieczenie, oczy przekrwione całe czerwone obrzęk spojówek potem i powiek. Byłam leczona Biodacyną, Dexametazonem i nic . Potem lekarz stwierdził, że to być może alergia połączona z oftalmopatą tarczycową wynik tsh 0,51 norma 0,32-5,1. Potem dostałam ZSO zespół suchego oka przy tym zapaleniu i stosuje leki przeciwalergiczne OPATANOL przez dwa m-ce [ luty i marzec] i nawilżające HYABAK lub VIDISC podobno do końca już, niby ulga jest ale objawy sie utrzymują. W kwietnu miałam spokój bo objawy jakby się cofnęły ale w połowie maja wróciły. Teraz kontynuacja POLCROM plus nawilżające leki. Raz jest dobrze raz objawy się wracają. Tzn spojówki są zdrowego koloru nie swędzą nie pieką nie ma czerwonych oczu nie ma obrzęku a potem nagle wracają. Już normalnie mnie to męczy.

Barbara
|

Bardzo dobry artykul. Rozumiem teraz co sie dzieje z moimi oczami.
Rozjasnil w glowie nawet komus kto mieszka w Australii :-) Pozdrawiam.