ZAĆMA (katarakta) - wyleczy ją tylko OPERACJA

2012-05-22 12:58 Anna Guttman

Zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Na szczęście można w pełni przywrócić dobre widzenie. Jedyne wyjście to operacja - lepiej z nią nie zwlekać, by nie doszło do powikłań.

Zaćma, zwana też kataraktą, należy do najbardziej rozpowszechnionych schorzeń oczu. Ma ją prawie co pięćdziesiąty Polak!

 • Ponad 90 proc. przypadków zaćmy związanych jest z wiekiem. Postępujące mętnienie soczewki oka jest bowiem naturalnym przejawem starzenia się organizmu. Jednak bywa to też wrodzona choroba oczu – dziedziczna albo spowodowana np. aberracją chromosomową (zespół Downa) czy zakażeniem matki podczas ciąży (m.in. wirusem różyczki). Zaćma może się rozwinąć także w następstwie innych schorzeń (zarówno oczu, jak i chorób ogólnych, np. cukrzycy), urazu czy stosowania pewnych leków.
 • Nie ma żadnej profilaktyki, która pozwoliłaby ustrzec się przed zaćmą.  Nie istnieje też zachowawczy sposób jej leczenia – zmiany w metabolizmie białek soczewki i zmętnienia są nieodwracalne. Można co prawda kupić krople, których zadaniem jest poprawa odżywienia soczewki i opóźnianie zachodzących w niej niekorzystnych zmian, ale nie ma dowodów, że naprawdę działają. Dlatego jedyną skuteczną terapią jest operacyjna zamiana naturalnej, ale zmętniałej soczewki na sztuczną.
 • Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki (tzw. zaćma dojrzała) grozi powikłaniami w postaci podwichnięcia soczewki lub wystąpienia wtórnej jaskry. Operacja staje się wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia. Dłużej trwa także rekonwalescencja.
 • miesięcznik "Zdrowie"
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

  Dowiedz się więcej
  Miesięcznik Zdrowie 6/2020
  KOMENTARZE
  Kaszmirrka
  |

  Ja się chyba zastrzelę. Napisałam tu taki piękny komentarz co do tego, że nie ma dzisiaj w ogóle żandej metody profilaktyki, która pozwoliłaby się ustrzec przed zaćma i że to pole dla naukowców i medyków, i historię znajomej, która miała operowaną zaćmę w Sopocie na monciaku i potem pół roku aż do wypadku drogowego zachwycała się światem i możliwością pełnego widzenia, a potem... wpisałam weryfikację captcha, i wszystko się skasowało. Wrrr - te zamazane obrazki do wpisywania to jest jakiś horror!