Wrastające rzęsy - przyczyny, objawy i leczenie. Do jakiego lekarza należy się udać?

2021-10-11 11:43
Wrastające rzęsy - przyczyny, objawy i leczenie. Do jakiego lekarza należy się udać?
Autor: Getty Images

Rzęsy to drobne włoski, znajdujące się na powiece górnej oraz dolnej obu oczu. Ich funkcją jest przede wszystkim ochrona przedniego odcinka oka przed uszkodzeniami i zabrudzeniem. Jednym z zaburzeń związanych z rzęsami oczu są tak zwane wrastające rzęsy. Jakie są przyczyny tej nieprawidłowości? Jak możemy leczyć wrastające rzęsy?

Spis treści

 1. Wrastające rzęsy - przyczyny
 2. Wrastające rzęsy - objawy
 3. Wrastające rzęsy - powikłania
 4. Wrastające rzęsy - leczenie
 5. Rekonstrukcja usuniętych rzęs po usunięciu
 6. Wrastające rzęsy - do kogo się udać?

Wrastające rzęsy to zaburzenia należące do grupy nabytych nieprawidłowych położeń rzęs. Z łaciny nazywamy je ectopia cilii. Rzęsy rosną w nieprawidłowym kierunku, a więc w stronę worka spojówkowego, jednak brzeg rzęskowy jest ustawiony prawidłowo, w odróżnieniu od innego schorzenia, jakim jest podwinięcie powieki (entropion).

Podwinięciem powieki nazywamy stan, w którym brzeg rzęskowy odwraca się w kierunku worka spojówkowego i najczęściej dotyczy to dolnej powieki oka. Podwinięcie powieki typowo występuje u osób starszych, podobnie zresztą, jak omawiane w tym artykule wrastanie rzęs.

Co oznacza drganie powiek?

Wrastające rzęsy - przyczyny

Do przyczyn wrastających rzęs należy przede wszystkim utrata prawidłowej elastyczności tkanek, związana z wiekiem. Elastyczność powiek zmniejsza się, co prowadzi do przybierania nieprawidłowego kierunku wzrostu przez rzęsy.

Przyczyną wrastających rzęs i podrażnienia spojówek może być również zjawisko nazywane dwurzędowością rzęs. Stan ten polega na tym, że jedna cebulka daje początek dwóm rzęsom, co prowadzi do powstania ich dwóch rzędów w obrębie powieki.

Bliższy rząd rzęs może drażnić spojówkę i rogówkę i prowadzić do podrażnień. Co ciekawe, w medycynie znane są również przypadki istnienia trzech rzędów rzęs, co nazywamy trójrzędowością.

Wrastające rzęsy - objawy

Wrastające rzęsy mogą wiązać się z występowaniem nieprzyjemnych objawów, co jest związane przede wszystkim z drażnieniem spojówki oka i rogówki. Spojówką oka nazywamy błonę pokrywającą tylne powierzchnie obu powiek oraz gałkę oczną.

Natomiast rogówka to część przedniego odcinka oka, składająca się z 6 warstw komórek i odpowiadająca za skupianie promieni świetlnych (podobnie, jak soczewka oka). Stałe drażnienie spojówek przez rzęsy często prowadzi do ich zapalenia.

Najczęstsze objawy wrastających rzęs to:

Wrastające rzęsy - powikłania

Wrastanie rzęs może prowadzić nie tylko do zapalenia spojówek oka, ale również do uszkodzenia rogówki, na skutek jej mechanicznego drażnienia. Rogówka jest elementem optycznym oka, czyli jednym z tych elementów, które odpowiadają za prawidłową ostrość widzenia.

Uszkodzenie rogówki może więc prowadzić do pogorszenia widzenia, co z kolei może istotnie obniżać jakość życia pacjenta. W przypadku przewlekłego drażnienia rogówki może dojść również do jej zapalenia, co również często prowadzi do pogorszenia widzenia.

Wrastające rzęsy - leczenie

Drażniące właściwości nieprawidłowo skierowanych rzęs można zniwelować poprzez stosowanie specjalnych soczewek kontaktowych, jednak jest to działanie wyłącznie czasowe i nie rozwiąże kompleksowo naszego problemu.

W celu leczenia przyczynowego wrastających rzęs stosuje się przede wszystkim:

 • mechaniczną epilację - jest to po prostu usunięcie niewłaściwie rosnących rzęs za pomocą pęsety, metoda ta sprawdza się w przypadku pojedynczych rzęs o nieprawidłowym położeniu, jednak należy mieć świadomość, że rzęsy mogą odrastać i również nieprawidłowo się układać,
 • diatermię - metoda ta wykorzystuje fale radiowe, dzięki którym możliwe jest przegrzanie tkanek i usunięcie niechcianych rzęs, metoda ta daje trwałe rezultaty,
 • krioterapię (krioepilacja) - metoda ta wykorzystuje bardzo niską temperaturę w celu usunięcia wrastających rzęs, metoda ta daje długotrwałe rezultaty,
 • laseroterapię - ta metoda wykorzystuje wiązkę laserową w celu zniszczenia cebulki włosa, co również pozwala na trwałe rozwiązanie problemu,
 • plastykę powieki - jest to zabieg, wykonywany typowo u osób starszych, u których elastyczność tkanek jest nieprawidłowa. Taki zabieg zapobiega wywinięciu powieki. Podczas zabiegu możliwe jest wycięcie fragmentu tkanki powieki wraz z wrastającymi rzęsami.

Rekonstrukcja usuniętych rzęs po usunięciu

W niektórych sytuacjach klinicznych konieczne jest usunięcie wielu rzęs, co może być nieakceptowane przez pacjenta ze względu na estetykę. Medycyna posiada jednak nowoczesne rozwiązania również w tym zakresie.

Możliwe jest bowiem wykonanie rekonstrukcji rzęs na drodze ich przeszczepienia z innego miejsca, co pozwala na skuteczne uzupełnienie powstałych ubytków.

Wrastające rzęsy - do kogo się udać?

Z problemem wrastających rzęs najlepiej udać się do lekarza okulisty. Specjalista ten może za pomocą dokładnych badań ocenić stan naszych oczu oraz ostrość widzenia. Aktualnie wizyta u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga posiadania skierowania, które możemy uzyskać od lekarza rodzinnego.

Podczas wizyty u okulisty, lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu wzroku zadecyduje o dalszych postępowaniu terapeutycznym.

Podsumowując, wrastające rzęsy mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i pogorszenia widzenia, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu okulistycznego. Zabieg leczniczy wykonany przez lekarza pozwala na trwałe pozbycie się problemu wrastających rzęs.

Bibliografia

 1. M. H. Niżankowska, Okulistyka - podstawy kliniczne, PZWL, Warszawa 2007,
 2. M. Szuta, J. Zapała, Nieprawidłowości dotyczące rzęs. Medycyna Praktyczna. Dostęp online,
 3. M. Szuta, J. Zapała, Podwinięcie powieki, Medycyna Praktyczna. Dostęp online.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.