Wada oka - niedowidzenie [Porada eksperta]

2013-04-08 15:04 Iwona Grabska - Liberek

Mój syn, siedemnastolatek, prawie nie widzi na jedno oko Jeszcze jako dziecko chodził z nami na ćwiczenia oka, miał je zaklejane, ale niestety nic to nie dało. Chodzi w okularach, lecz wada się nie cofa tylko pozostaje nadal ta sama. Mam pytanie czy jest możliwy jakiś zabieg, który by mógł przywrócić sprawność widzenia na to oko.

Niedowidzenie jest efektem nie w pełni rozwiniętego nerwu wzrokowego. O ile dzieciom można pomóc zaklejając lepsze oko i zmuszając słabsze do nauki wdzenia, o tyle u dorosłych i młodzieży takie działanie nie ma już sensu. Niestety - nie znamy możliwości regeneracji nerwu wzrokowego; nie ma możliwości "naprawy" niedowidzenia u pani syna.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE