Usunięcie zeza [Porada eksperta]

2013-04-08 14:41 Iwona Grabska - Liberek

Mój mąż ma zeza od dziecka; jemu to nie przeszkadza tak bardzo jak mnie. Uważam, że jego matka zaniedbała go, gdyż mogła zdecydować się na usunięcie zeza gdy był dzieckiem. Chciałam się dowiedzieć, czy w wieku 30 lat jest możliwe usunięcie zeza i jaki jest koszt takiego zabiegu?

W tym wieku operacja zeza jest już tylko kosmetyką. Tzn. mozna "ustawić" prawidłowo gałki oczne, ale nie poprawi to widzenia w chorym oku. Czasem występuje zez tzw. akomodacyjny - który ustąpić może po skorygowaniu laserem wady wzroku. Ale o tym decyduje okulista specjalizujący się w leczeniu zeza. Jeśli chodzi o ceny operacji - proszę szukać indywidualnie w klinikach wykonujących tego typu operacje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE