Uraz soczewki [Porada eksperta]

2013-04-06 11:27

Mam 25 lat, 5 lat temu zostałem pobity i w efekcie trafiłem do szpitala, gdzie po badaniach stwierdzono zaćmę pourazową oraz uraz w centralnej części soczewki. Jeśli skupiam wzrok np. na ekranie telewizora wszystko wokół widzę jak za mgłą... Czy powinienem rozważyć operację?

Zaćma - czyli zmętnienie soczewki - uniemożliwia dobre widzenie. Jeśli jest to zaćma pourazowa (naturalnie choroba rozwija się zwykle u osób starszych), to trzeba dokładnie ocenić stan oka. To znaczy stwierdzić, co zostało i w jakim stopniu uszkodzone w wyniku urazu. Jeśli za złe widzenie w tej chwili odpowiada wyłącznie zaćma pourazowa - to jej zoperowanie powinno poprawić znacznie widzenie. Jeśli są i inne dodatkowe elementy - to zależy. Trzeba po prostu przejść wizytę kwalifikującą do operacji zaćmy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.