Rozwiązanie ciąży po LASIK-u [Porada eksperta]

2013-03-20 16:51 Iwona Grabska - Liberek

Jestem okulistką i nie mogę znależć odpowiedzi na pytanie o wskazania lub ich brak do cięcia cesarskiego po LASIK-u. Konsultowałam pacjentkę ok. 25-26 lat, po operacji LASIK 4 lata temu (wyjściowa wada ok. - 7-8 Dsph na OP i OL), z grubością rogówek ok. 520um po zabiegu (nie pamiętam dokładnie warstości) bez zmian krótkowzrocznych na dnie oka i nie umiałam się ustosunkować co do rozwiązania ciąży. Jeśli to możliwe bardzo proszę o podpowiedź lub wskazanie odnośnej literatury. Byłam uczestniczką kursu atestacyjnego w Łodzi, jestem pod wrażeniem wykładu Pani Doktor na temat chirurgii refrakcyjnej.

Proszę zmierzyć grubość rogówki - jeżeli będzie poniżej 400 (wydaje mi się, że powinno być około 420), to cięcie. Jeżeli nie ma zmian w siatkówce zagrażacych odwarstwieniem (kraciaste, proliferacje) to normalnie rodzi. Jeżeli ma Pani Doktor jeszcze jakieś pytania, to zapraszam. Pozdrawiam Dr hab. n. med. Iwona Liberek Kierownik Kliniki Okulistyki CMKP

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE