Rodzaje soczewek okularowych: organiczne, antyrefleksy, fotochromy

2014-08-25 14:08 Iza Radecka

Okularów korekcyjnych używa 10 milionów Polaków, a niebawem będzie je nosić drugie tyle. Na szczęście nowoczesne soczewki okularowe są lekkie, odporne na uszkodzenia i inteligentne – nie tylko poprawiają widzenie, ale i chronią oczy.

Soczewki okularowe to najprostszy sposób korekcji wad wzroku. Okulary z soczewkami ze szlifowanego szkła zaczęły się upowszechniać dopiero w XIX wieku, ale daleko im do tych, które mamy dziś. Szkło jako surowiec do ich produkcji powoli zostaje wypierane przez supernowoczesne materiały organiczne, a nowe technologie pozwalają pokrywać soczewki powłokami zapewniającymi lepszy komfort widzenia i zwiększającymi ich wytrzymałość.

Soczewki organiczne — lżejsze i cieńsze

Szkło ma dużą odporność na zarysowania, można z niego formować soczewki o dowolnej mocy korekcyjnej, ale nie jest lekkie, zwłaszcza w przypadku okularów dla osób z dużą wadą wzroku, i można je stłuc. Natomiast soczewki z materiałów organicznych o wyższych wartościach współczynnika załamania światła zapewniają doskonałą ostrość widzenia, a jednocześnie są lżejsze, cieńsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Antyrefleksy nie tylko do pracy

Poprawiają kontrast widzenia, eliminując rozproszone odbicia na powierzchni soczewek. Dzięki temu zwiększa się ilość przechodzącego przez nie światła, co pozwala lepiej widzieć obraz np. na ekranie komputera czy telewizora. Powłoki antyrefleksyjne mogą także zapobiegać zarysowaniom i zabrudzeniom soczewek oraz chronić oczy przed promieniami UV i światłem niebieskim, którego nadmiar jest szkodliwy.

Czułe soczewki fotochromowe

Można powiedzieć, że to soczewki inteligentne. Bardzo szybko dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych. Gdy przebywamy w pomieszczeniu, stają się zupełnie jasne, a jeśli wyjdziemy na słońce, przyciemniają się, ułatwiając widzenie i jednocześnie nie dopuszczając groźnego dla oczu promieniowania UV. Dzięki temu można je nosić przez cały dzień, bez konieczności zakładania okularów przeciwsłonecznych.

Ważne

Oczy pod kontrolą

Wada wzroku może się zmieniać, trzeba zatem regularnie odwiedzać okulistę lub optometrystę, który w miarę potrzeby będzie dobierał lepsze soczewki. Jeśli nosisz okulary, rób to nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku soczewek kontaktowych wizyty powinny odbywać się częściej, przynajmniej co sześć miesięcy.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE