Astygmatyzm i nadzwroczność [Porada eksperta]

2009-02-02 9:50 Iwona Grabska - Liberek

Mam 26 lat. Jako dziecko byłem leczony na nadwzroczność, zakrywano mi zdrowe oko, zmuszając chore do widzenia. Wszelkie tego rodzaju zabiegi nie dały pożądanych efektów. Po kilku latach leczenia zrezygnowałem z okularów, ponieważ widziałem w nich podwójnie. Kiedy miałem komisję w WKU dodatkowo wykryto u mnie astygmatyzm. Dodam, że chore oko ma wartość +9. Ponieważ taka wada bardzo utrudnia mi normalne funkcjonowanie w życiu zawodowym, chciałbym zapytać, czy istnieje jakaś szansa na skorygowanie mojej wady wzroku?

Z Pana opisu wynika, że jedno oko jest niedowidzące (to nazywane przez Pana "chorym"). Z niedowidzeniem jest problem taki, że nerw wzrokowy jest nie do końca wykształcony. Stąd u dzieci z takim problemem zasłania się zdrowe oko, zmuszając tym samym nerw wzrokowy tego słabszego oka do intensywnej pracy - takie postępowanie może pomóc. Ale nie w każdym przypadku i nie zawsze w stopniu zadowalającym. Jeśli chodzi o korekcję laserową, to w przypadku oka niedowidzącego da ona taki efekt, jaki daje widzenie w najlepszej korekcji okularowej. Czyli nie można zniwelować wady do 0. W przypadkach osób z niedowidzeniem w jednym oku, rzadko zapada decyzja o korekcji laserowej - jednym z przeciwwskazań do zabiegu jest brak widzenia obuocznego. Tym niemniej zalecałabym konsulatację u specjalisty zajmującego się korekcją laserową.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iwona Grabska-Liberek
Iwona Grabska - Liberek

Okulistka, doktor habilitowany medycyny, kierownik Kliniki Okulistyki oraz ordynator Oddziału Klinicznego Okulistyki w warszawskim Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Od 2016 prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE