10 ciekawostek o oczach - rozwiewamy tajemnice wzroku

2021-06-21 3:33 Materiał partnerski

Choć ze zmysłu wzroku korzystamy na co dzień, nie zastanawiamy się, jak ważną rolę pełni on w naszym życiu i jakim cudem są same oczy. A przecież mówią one więcej niż tysiąc słów np. to, czy mamy początki jakiejś choroby. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o swoich oczach i czym mogą cię zaskoczyć informacje na ich temat.

Czy można mieć oczy w dwóch różnych kolorach?

Czasami dostrzegamy, że niektórzy ludzie wyglądają inaczej, bo mają różne zabarwienie oczu np. jedno oko zielone, a drugie brązowe. Jest to wynik nierówno rozłożonej melaniny w tęczówkach oczu. Za zabarwienie tęczówek odpowiada melanina – ten sam pigment, który związany jest z ciemnieniem skóry pod wpływem promieni słonecznych. Osoby o ciemnych oczach mają jej najwięcej. Z kolei właściciele jasnoniebieskich, czy zielonych tęczówek, nie mają jej prawie wcale. Nierównomierne rozłożenie tego barwnika w tęczówkach doprowadza do tego, że pojawia się rzadki stan o nazwie heterochromia. Jeśli mamy do czynienia z pełną heterochromią, wówczas każde oko jest innego koloru. Gdy ogranicza się tylko do pewnego obszaru, tęczówka oka może składać się z dwóch odcieni.  

Czy osoby z niebieskimi oczami częściej chorują?

Niektóre badania dowodzą, że zabarwienie tęczówek oka może być powiązane z większą zapadalnością na pewne choroby. Tak dzieje się u osób z niebieskimi tęczówkami, u których stwierdza się np. większą skłonność do chorowania na raka skóry (czerniak). U osób tych stwierdza się też podatność na choroby autoimmunologiczne takie jak: bielactwo, Hashimoto, cukrzyca, czy toczeń. Niebieskoocy wykazują też zwiększoną wrażliwość na działanie promieni słonecznych i większą skłonność do podrażnionych oczu.

Noworodki… nie płaczą?

Niewykształcone kanaliki łzowe dziecka powodują, że w pierwszym miesiącu życia trudno zobaczyć łzę na policzku maluszka. Można powiedzieć, że noworodki płaczą „na sucho”. Dopiero w trzecim lub w czwartym tygodniu życia ten mechanizm dojrzewa i możemy ujrzeć typowy obraz płaczącego dziecka. A jeśli tak się nie dzieje i nasze dwumiesięczne dziecko nadal nie wytwarza łez, musimy zgłosić się do specjalisty. Może to bowiem oznaczać u niego zatkanie kanalików łzowych.

Mruganie – ile lat życia nam zajmuje?

Mrugamy tak często, że ilość mrugnięć w czasie całego naszego życia to 378 milionów (u 90-latka), Oznacza to, że przez prawie 2 lata mamy zamknięte oczy. Średnia ilość mrugnięć na minutę to około 15-17 razy. Po co tak często mrugamy? Głównie po to, aby nawilżyć i odświeżyć oko. Podczas zamknięcia powieki następuje usunięcie bakterii oraz zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni gałki ocznej oraz następuje jej nawilżenie. Ten zdrowy odruch często zahamowany jest przez zbyt długą pracę przy komputerze. Wpatrując się w ekran, mrugamy o wiele rzadziej niż normalnie, co prowadzi do wysychania oczu. Dobrze sięgnąć wtedy po nawilżające krople Hyal Drop Multi, by zapobiec efektowi suchego oka i nie dopuszczać do podrażnienia spojówek. Dzięki nim uzyskuje się natychmiastowy efekt nawilżenia i odświeżenia oka, co ratuje przed pieczeniem, czy uczuciem piasku pod powiekami. Pozbawione drażniących substancji krople Hyal Drop Multi,  uratują oko w większości niesprzyjających warunków, typu: suche powietrze w pomieszczeniu, klimatyzacja i pozwolą zmniejszyć objawy towarzyszące zespołowi suchego oka. Regularne ich stosowanie chroni też oczy osób noszących soczewki kontaktowe, sprawiając, że nałożone na oczy kontakty nie drażnią spojówek i nie powodują przypadkowych urazów.

Dlaczego w półmroku nie widzimy barw?

Nasza siatkówka, czyli wewnętrzna błona gałki ocznej, złożona jest z dwóch rodzajów komórek zmysłowych, które reagują na światło: z czopków i pręcików. Za widzenie barw odpowiadają czopki, a za natężenie światła – pręciki. Czopki „działają” tylko przy jasnym oświetleniu. W związku z tym, kiedy robi się ciemno, nie możemy odróżnić barw i jesteśmy w stanie odszyfrować tylko różne stopnie szarości (dzięki pręcikom).

Tęczówka bardziej precyzyjna niż linie papilarne

Do odkrywania prawdziwej tożsamości człowieka wykorzystuje się odcisk linii papilarnych. Mało kto wie, że jeszcze bardziej precyzyjnym badaniem byłoby odczytywanie tęczówki. Dlaczego? Bo odcisk palca ma tylko 40 unikalnych cech, a tęczówka ma ich aż 256. To dlatego powstają badania, które zmierzają do odczytywania tożsamości ludzi właśnie na podstawie tęczówki oka.  Może więc niedługo zamiast skanu kciuka będą nam robili skan oczu?

Czy niewidomi śnią w kolorach?

Czy osoby, które nie widzą mają takie same sny, jak ludzie, którzy mają zdrowy wzrok? To zależy. Jeśli osoba, która nie widzi, miała sprawny wzrok choć przez krótki okres swojego życia i była w stanie zobaczyć, jak wygląda świat, ludzie, kształty i kolory, śni tak jak zdrowy człowiek. Z kolei niewidomi od urodzenia mają marzenia senne oparte na innych zmysłach – dźwiękach, zapachach. Nie jest to oczywiście udowodnione w 100 %, bo trudno porównać coś, czego nie widać i co badacze porównują tylko na podstawie opowieści ankietowanych osób.

Ile waży gałka oczna?

Wydaje ci się, że gałka oczna waży tyle samo co piłeczka do ping-ponga, bo jest dokładnie takiego samego kształtu? Nic podobnego. Waga piłeczki to zaledwie 3 gramy, a gałka oka waży 8 gram.

Skąd się bierze efekt czerwonych oczu na zdjęciu?

Na pewno nieraz się przekonałeś, że efekt czerwonych oczu potrafi zepsuć nawet najlepsze zdjęcie. Ale czy zastanawiałeś się, skąd się to bierze i dlaczego nasze oczy zamiast niebieskie, czy zielone, wychodzą na zdjęciu w krwistej czerwieni? Otóż za efekt ten odpowiada światło lampy błyskowej, które odbija się od bardzo unaczynionego dna oka. Czerwień, którą widzimy na zdjęciach to kolor naszych naczyń krwionośnych, które się tam znajdują.

Czy nasze oczy śpią?

Wydaje ci się, że gdy ty zasypiasz, śpią również twoje oczy? Nic podobnego. Choć są przykryte powiekami, zawsze są zdolne do podjęcia aktywności.

NIE PRZEGAP: Jak sprawić przyjemność naszym oczom?

Źródło:

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/1,137474,19130588,co-kolor-oczu-mowi-o-zdrowiu.html

https://zabkowaniebezbolu.edziecko.pl/zabkowanie_artykuly/7,170175,25975484,dlaczego-niemowleta-placza-bez-lez-ekspert-wyjasnia.html

https://www.swiatleku.pl/article/od-czego-zalezy-czestotliwosc-mrugania

https://epodreczniki.pl/a/oko---narzad-wzroku/DJaCYwpna

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,o-czym-snia-niewidomi-,artykul,1720953.html

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/fenomen-ludzkiego-oka,12617

https://www.mojeoczy.pl/o-oczach/ciekawostki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE