Świadczy o uszkodzeniu wątroby. Ważny objaw zauważysz na szyi

2022-09-16 17:11

Wątroba może chorować w ciszy. Boli, gdy jest powiększona, więc niełatwo dostrzec, że może nie domagać. Jednak jeden objaw chorej wątroby jest wyraźny. Można go zauważyć m.in. na szyi i nigdy nie powinno się go ignorować.

Świadczy o uszkodzeniu wątroby. Ważny objaw zauważysz na szyi
Autor: Getty Images

Początkowo schorzenia wątroby mogą nie dawać żadnych sygnałów. A jedynie podstępnie się rozwijać, wyniszczając ten wielofunkcyjny gruczoł. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się, gdy choroba jest już zaawansowana.

Warto obserwować swoje ciało, bo wątroba nie boli, ponieważ nie jest unerwiona. Jednak może dawać o sobie znać na inne sposoby. Jeśli w porę je zauważymy te sygnały, mamy szansę na skuteczne leczenie.

Ten objaw zobaczysz na szyi

Chora wątroba może dawać o sobie znać, powodując zmiany skórne. Ważnym objawem są pajączki wątrobowe. Możesz je rozpoznać gołym okiem.

To trwale poszerzone naczynia krwionośne, które występują głównie na twarzy, szyi, ramionach i klatce piersiowej. Najpierw przypominają czerwone niteczki, a z czasem pojawia się ich coraz więcej – tak, że wyglądają niczym pajęcza sieć. Stąd także ich charakterystyczna nazwa.

Pajączki wątrobowe mają jedną ważną cechę – bledną pod naciskiem. Kiedy zmniejszamy siłę nacisku, ponownie stają się zauważalne. Zazwyczaj mają niewielkie rozmiary ok. kilku milimetrów, ale u niektórych osób mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów długości.

Jeśli zauważasz u siebie podobne zmiany, koniecznie udaj się do lekarza. Pajączki wątrobowe mogą być objawem niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD).

W formie 24: sposoby na odtrucie wątroby

Inne sygnały chorej wątroby

Jednak pajączki wątrobowe to nie jedyne objawy, które świadczą o rozwoju chorób wątroby, jakie możemy dostrzec na skórze. Żółte białka oczu, zmiany pigmentacyjne w postaci brunatnych plam na dłoniach, które występują także w okolicy ust i oczu czy kępki żółte to także symptomy wskazujące na to, że w twoim organizmie rozwija się choroba wątroby. Nie warto ich bagatelizować, więc jeśli dostrzegasz je u siebie, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.