Łatwo je zlekceważyć, a konsekwencje mogą być opłakane. Oto objawy przedawkowania witaminy D

2022-06-24 12:13

Jej niedobór ma większość Polaków, co potwierdzają badania. Warto jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach witaminę D można również przedawkować, co jest równie groźne dla zdrowia, jak jej deficyt. W jaki sposób może dojść do przedawkowania witaminy D i jak organizm daje nam znać, że ma jej za dużo?

Łatwo je zlekceważyć, a konsekwencje mogą być opłakane. Oto objawy przedawkowania witaminy D
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak można przedawkować witaminę D?
  2. Objawy przedawkowania witaminy D
  3. Czym grozi przedawkowanie witaminy D?

Witamina D została przebadana właściwie pod każdym kątem, jednak jej zdrowotne właściwości ciągle nas zaskakują. Jej funkcje można wymieniać bardzo długo. Wiadomo, że wpływa praktycznie na każdy układ organizmu, odpowiada za mocne i zdrowe zęby oraz kości, wzmacnia odporność, wspiera serce i naczynia krwionośne.

Z niedoborem witaminy D powiązane są takie choroby, jak cukrzyca typu 2, depresja, otyłość, stwardnienie rozsiane, rak piersi, rak trzustki i rak jelita grubego. Słowem – jest niezbędna do zdrowego życia.

Jak można przedawkować witaminę D?

Witamina D wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca – i jest to najbardziej korzystny efekt opalania. Optymalny czas to 15 minut kąpieli słonecznej w godzinach 10-15, przy odsłonięciu 18 proc. powierzchni ciała i bez osłony w postaci filtra UV (jeśli stosujemy krem przeciwsłoneczny, witamina D również jest wytwarzana, gdyż żaden filtr nie blokuje promieni UV w pełnym zakresie – tyle, że dużo wolniej).

Wytwarzanej w naturalny sposób witaminy D nie sposób przedawkować, gdyż organizm sam reguluje jej produkcję.

Problem jednak w tym, że witamina D naszej szerokości geograficznej może być wytwarzana naturalnie tylko przez kilka miesięcy w roku, a witamina D obecna w posiłkach (np. rybach) nie wystarcza na pokrycie codziennego zapotrzebowania. Dlatego trzeba ją suplementować, o czym wielu osobom przypominają nie tylko reklamy w telewizji, ale również lekarze.

Za bezpieczną tolerowaną górną dawkę profilaktyczną witaminy D uznaje się 50 µg (2000 IU) witaminy D3. Zwiększone spożycie suplementów witaminy D i długotrwałe stosowanie dawek leczniczych bez nadzoru lekarza może skutkować przedawkowaniem.

W niektórych przypadkach – np. w nieprawidłowym działaniu szlaku metabolicznego witaminy D, albo przy gruźlicy, sarkoidozie czy hiperkalcemii, kiedy syntetyzowane są nadmierne ilości aktywnego metabolitu witaminy D – do przedawkowania może dojść już nawet przy jej niewielkich dawkach.

Objawy przedawkowania witaminy D

Do przedawkowania witaminy D dochodzi rzadko, jednak jego efekty mogą być poważne dla zdrowia. Gdy jest jej zbyt dużo, w naczyniach krwionośnych i narządach wewnętrznych osadza się nadmiar wapnia, może dojść również do powiększenia niektórych narządów, np. wątroby czy śledziony, a także do niewydolności nerek.

Najczęstsze objawy przedawkowania witaminy D to:

  • apatia
  • dezorientacja
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nawracające wymioty, zaparcia, ból brzucha, biegunka
  • wzmożone pragnienie (polidypsja)
  • wielomocz i częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy
  • odwodnienie
  • ból kości
  • częste bóle głowy
  • senność
  • nieregularne bicie serca
  • ból mięśni i stawów
  • utrata apetytu
  • osłabienie.
Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Czym grozi przedawkowanie witaminy D?

Jakie mogą być konsekwencje przedawkowania witaminy D? Hiperwitaminoza w tym przypadku może doprowadzić do hiperkalcurii i hiperkalcemii, czyli wysokiego poziomu wapnia w moczu i w krwi.

Nadmiar wapnia odkłada się wtedy w tkankach - przede wszystkim w sercu, tętnicach i nerkach. Efektem mogą być zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego, a także rozwój miażdżycy oraz kamicy nerkowej.