Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy rak skóry

2016-11-17 15:33

Rak podstawnokomórkowy to najczęściej spotykany nowotwór skóry. Rośnie powoli i bardzo rzadko daje przerzuty. Rozwija się łatwiej u osób o jasnym fototypie skóry i w większości przypadków pojawia się w okolicach eksponowanych na słońce. Dowiedz się, jakie są objawy raka podstawnokomórkowego oraz na czym polega leczenie. Jakie są rokowania?

Rak podstawnokomórkowy
Autor: Thinkstockphotos.com To przykład raka podstawnokomórkowego. Często ma postać niewielkiej ranki pokrytej strupem. Co jakiś czas strup odpada, odsłaniając niewielkie owrzodzenie, które szybko zostaje pokryte nowym strupem

Spis treści

  1. Rak podstawnokomórkowy - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Rak podstawnokomórkowy - objawy
  3. Rak podstawnokomórkowy - diagnostyka
  4. Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór skóry. Przy wczesnej diagnozie jest całkowicie uleczalny
  5. Rak podstawnokomórkowy - leczenie
  6. Rak podstawnokomórkowy - rokowania
  7. Rak podstawnokomórkowy ma skłonność do nawrotów

Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem skóry, stanowiącym ok. 80 proc. ich przypadków.

Rak podstawnokomórkowy - przyczyny i czynniki ryzyka

Na rozwój tego nowotworu szczególnie narażone są osoby po 50. roku życia, posiadające jasną, podatną na oparzenia słoneczne karnację oraz mające częsty kontakt ze związkami arsenu i pestycydami.

– Narażeni na ten typ raka są także chorzy w immunosupresji czy przyjmujący leki hamujące odpowiedź immunologiczną – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Witold Owczarek, dermatolog.

Rak podstawnokomórkowy - objawy

Rak podstawnokomórkowy ma postać niedużego guzka otoczonego wałowatym brzegiem. Uwagę chorego powinna zwrócić niegojąca się ranka pokryta strupem, który cyklicznie odpada, odsłaniając niewielkie owrzodzenie („rankę”), która szybko pokrywa się nowym strupem. Rak podstawnokomórkowy może mieć również postać płaską łub płasko-wyniosłą, łuszczącą się i zaczerwienioną.

    Nowotwór najczęściej przyjmuje postać guza bądź owrzodzenia pokrytego strupem, które nie ulega wygojeniu.

        Zmiany nowotworowe zlokalizowane są najczęściej w miejscach eksponowanych na słońce, głównie na czole, wargach, nosie, policzkach, szyi, a także udach, ramionach czy okolicach krocza. Umiejscowienie tych nieestetycznych zmian na twarzy często powoduje, że  pogarsza się jakość życia chorych. Wyłączają się oni z życia zawodowego i aktywności, zamykają w domu.

        Rak podstawnokomórkowy może rozwinąć się też na podłożu uszkodzonej skóry, np. w obrębie blizny poszczepiennej, blizn pourazowych oraz pod protezami.

        Rak podstawnokomórkowy - diagnostyka

        W pierwszej kolejności należy udać się do dermatologa lub do chirurga onkologa na badanie dermatoskopowe. Ostateczne rozpoznanie ustala się na postawie badania histopatologicznego wyciętej zmiany. Do oceny głębokości nacieku stosuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny – szczególnie w przypadku nacieku okolicy oka.

        Źródło: lifestyle.newseria.p

        Rak podstawnokomórkowy to najczęstszy nowotwór skóry. Przy wczesnej diagnozie jest całkowicie uleczalny

        Rak podstawnokomórkowy - leczenie

        Terapia raka podstawnokomórkowego dobierana jest zależnie od stopnia zaawansowania choroby. Jej podstawą jest chirurgiczne usunięcie zmiany nowotworowej z badaniem histopatologicznym. – W przypadkach, kiedy jest to niemożliwe, można zastosować radioterapię, a w przypadkach o niewielkim ryzyku wznowy można stosować metody alternatywne, takie jak kriochirurgia, czasami metody farmakologiczne, jak leczenie 5-fluorouracylem czy imikwimodem, oraz metodę fotodynamiczną – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Witold Owczarek. W przypadku bardzo zaawansowanego lub dającego przerzuty nowotworu jedyną szansą dla chorych jest terapia celowana. Wykorzystywane są w nich nowoczesne leki hamujące tzw. szlak sygnałowy hedgehog.

        – Wskazania medyczne do zastosowania inhibitorów szlaku hedgehog są dostępne, natomiast zupełnie inną sytuacją jest dostępność w ramach systemu opieki zdrowotnej. Ideą dla leczenia naszych pacjentów byłoby, żeby wskazania medyczne były tożsame ze wskazaniami refundacyjnymi dotyczącymi poszczególnych terapii. Natomiast są to terapie nowoczesne i zwykle są one drogie – mówi agencji informacyjnej Newseria prof. Witold Owczarek.

        Rak podstawnokomórkowy - rokowania

        Śmiertelność w przypadku raka podstawnokomórkowego skóry jest wzjtkowo niewielka i wynosi 3 proc. Nowotwór ten rzadko daje bowiem przerzuty do innych tkanek lub organów.

        Rak podstawnokomórkowy ma skłonność do nawrotów

        Rak podstawnokomórkowy cechuje wysoka skłonność do miejscowej wznowy - występuje ona nawet u ok. 20 proc. chorych. Zmiana nowotworowa może pojawić się w tym samym miejscu nawet kilka lat po pierwszej operacji. Ryzyko nawrotu choroby zwiększa się m.in. w przypadku guza większego niż 2 cm oraz zlokalizowanego w centralnej części twarzy. Dlatego tak ważne jest uważne obserwowanie zoperowanych zmian oraz kontrolowanie stanu skóry u lekarza.

        Czytaj też: Rak kolczystokomórkowy skóry - objawy, rozpoznanie, leczenie