Rak piersi u młodych kobiet. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

2021-10-20 10:37

Chociaż rak piersi zwykle kojarzony jest z kobietami po 50. roku życia, z powodu tej choroby coraz częściej umierają kobiety dużo młodsze. Prawda jest bowiem taka, że nie wybiera ona ofiar według wieku. Jakie są zatem główne czynniki rozwoju raka piersi w młodym wieku i kto może być na niego narażony?

rak
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie rodzaje raka piersi występują u młodszych kobiet?
  2. Czynniki ryzyka raka piersi w młodym wieku
Gadaj Zdrów: Karolina 5 lat temu walczyła z nowotworem piersi. „Dostałam kartkę z napisem RAK”

Na początku września 2021r Wielką Brytanią wstrząsnęła wiadomość o śmierci piosenkarki Sarah Harding. Ta szerzej nieznana w Polsce artystka w wieku 39 lat umarła na raka piersi. To rozpoczęło dyskusję o tym, że rak piersi coraz częściej dotyka również kobiety poniżej 40-45 roku życia.

Zgodnie z przyjętą definicją za młode pacjentki z rakiem piersi uważane są kobiety, u których nowotwór rozpoznano przed 40. rokiem życia. Za bardzo młode natomiast uznawane są te, którym diagnozę postawiono przed 35. urodzinami.

Według amerykańskiego CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) rocznie w USA diagnozuje się średnio 255 tys. nowych przypadków raka piersi u kobiet ( i 2300 u mężczyzn) – 9 proc. z tej liczby to kobiety w wieku poniżej 40 lat. W Polsce rak piersi jest najczęstszym występującym u kobiet nowotworem złośliwym – stanowi ok. 23 proc. wszystkich zachorowań na raka.

Jakie rodzaje raka piersi występują u młodszych kobiet?

Rak piersi u kobiet poniżej 40. roku życia często ma bardziej agresywny przebieg, niż u kobiet w starszym wieku. Ma to związek nie tylko z tym, że rozpoznawany jest zwykle w dużo bardziej zaawansowanym stanie – w tej grupie wiekowej częściej spotykane są groźniejsze, bardziej złośliwe podtypy raka piersi: rak potrójnie ujemny oraz rak z nadekspresją HER2 (skrót ten oznacza receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu 2) - czyli wtedy, gdy na powierzchni komórek nowotworowych znajduje się zbyt wiele receptorów HER2.

Czynniki ryzyka raka piersi w młodym wieku

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi w młodym wieku są bardzo zbliżone do tych, jakie występują w populacji ogólnej. Zaliczane są do nich:

  • młody wiek wystąpienia pierwszej miesiączki (przed 12. rokiem życia).
  • stosowanie antykoncepcji doustnej
  • pierwsza ciąża po 30. roku życia
  • mała liczba dzieci
  • niekarmienie piersią
  • rodzinna historia raka piersi lub raka jajnika - zachorowania w najbliższej rodzinie
  • mutacje w genach BRCA1/2 predysponujące do zachorowania – są one częściej stwierdzane u młodych chorych
  • wcześniejsze leczenie za pomocą radioterapii – na raka piersi narażone są te kobiety, które przed 30. rokiem życia były poddane radioterapii klatki piersiowej lub piersi (np. z powodu leczenia chłoniaka Hodgina).

Póki co nie jest natomiast jasne, czy czynnikiem ryzyka raka piersi w młodym wieku jest otyłość – doniesienia na ten temat są niejednoznaczne. Wiadomo, że jest to czynnik ryzyka w przypadku starszych kobiet, jednak istnieją badania, z których wynika, że wysoki wskaźnik BMI u kobiet młodszych nie ma związku z ryzykiem raka piersi, a także doniesienia, że w przypadku młodych kobiet (odwrotnie niż u kobiet po menopauzie) wysokie BMI może wręcz działać ochronnie.