Rak nerki - nowotwór trudny do wykrycia

2011-10-14 9:31

Rak nerki nosi też nazwę guza Grawitza lub nadnerczaka. To nowotwór złośliwy, bardzo trudno wykrywalny. Dlatego zawsze, gdy zobaczysz w moczu ślady krwi, boli cię okolica nerki, masz temperaturę naciskaj na lekarza, by skierował cie na badania wykluczające nowotwór nerki. Gdy przegapisz pierwsze sygnały - na leczenie może być za późno.

Rak nerki - nowotwór trudny do wykrycia
Autor: thinkstockphotos.com

Pochodzenie raka nerki nie jest do końca znane. Z badań wynika jednak, że powstaniu nowotworu nerki sprzyjają: palenie papierosów, ekspozycja na kadm*, otyłość występująca z nadciśnieniem tętniczym, terapia estrogenowa. Rozróżnia się pięć typów raka nerki: rak jasnokomórkowy (stanowi 65-75 procent przypadków), rak brodawkowaty, zwany też chromofilnym (10-15 procent przypadków), rak chromofobny (5 procent przypadków), rak z cewek zbiorczych i rak sarkomatoidalny. Rak nerki stanowi 3,6 procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych u mężczyzn i 2,6 procent u kobiet. Nowotwór nerki występuje dwukrotnie częściej u płci męskiej – u panów, którzy zbliżają się do 60 roku życia.

Rak nerki – jak się objawia

Po wprowadzeniu badania ultrasonograficznego do rutynowej diagnostyki nefrologicznej ok. 60 procent nowotworów nerek rozpoznaje się przypadkowo. To tylko dowód na to, że nie ma swoistych, wcześniej występujących objawów u chorych na raka nerki. Pojawienie się objawów klinicznych dowodzi, że rozwój raka nerki jest zaawansowany.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić to:

  • krwiomocz
  • bóle
  • występowanie guza w okolicy nerek
  • gorączka
  • niedokrwistość o niejasnej przyczynie
  • znaczne opadanie krwinek czerwonych (charakteryzujące się trzycyfrowym OB)

Zdarza się też, że pierwsze objawy raka nerki są już spowodowane przerzutami do płuc, kości, wątroby i mózgu.

Rak nerki – rozpoznanie

W stadium początkowym rozpoznanie raka nerki jest niezwykle utrudnione. Tylko znalezienie  guza na nerce i skojarzenie go z bólami w okolicy zmnienionej nerki może pomóc lekarzowi właściwie rozpoznać chorobę. By się upewnić w diagnozie, lekarz zleci wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, które to badania określą dokładnie anatomię guza nerki, szczególnie tego, który budzi podejrzenia o złośliwość. W każdym przypadku guza nerki podejrzanego o złośliwość wykonuje się zdjęcie rentgenowskie płuc i kości, badanie sonograficzne wątroby oraz tomografię komputerową czaszki, by wykazać ewentualne przerzuty.

Rak nerki – leczenie

Leczenie raka nerki polega na nefrektomii radykalnej czyli wycięciu nerki wraz z torebką tłuszczową (nadnerczem). Jeśli chory posiada już tylko jedną nerkę, a guz ma wymiary poniżej 4 centymetrów możliwe jest usunięcie tylko samej masy guza z pozostawieniem nerki. Tradycyjna chemioterapia jest zwykle nieskuteczna.

*Na ekspozycję na kadm szczególnie narażone są osoby palące papierosy, pracujące przy procesach galwanizacji, w rolnictwie przy pestycydach i innych nawozach sztucznych, hutnicy metali nieżelaznych, pracownicy przemysłu barwników i tworzyw sztucznych.

Ważne

Rokowania – 60 procent chorych przeżywa z chorobą 5 lat. W przypadku stwierdzenia przerzutów liczba ta spada do 20 procent.