Rak jelita grubego – leczenie w zasięgu ręki

2021-01-18 10:37 Materiał sponsorowany

Rak jelita grubego to obecnie jeden z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn, obok raka prostaty i płuc. Dane statystyczne pokazują, że ponad 7 procent diagnozowanych w Polsce nowotworów to właśnie rak okrężnicy. U kobiet występuje on rzadziej, ale nadal stanowi ok. 6 proc. wszystkich diagnozowanych zmian nowotworowych.

Statystyki z innych krajów wcale nie są lepsze. W USA rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym rakiem rozpoznawanym zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak badania przesiewowe, które są tam powszechne, sprawiły, że wskaźniki zachorowań u osób w wieku 55 lat i starszych każdego roku spadają. Mimo to w 2020 roku w Stanach zdiagnozowano ponad 104 tys. nowych przypadków raka jelita grubego.

Dlaczego rak okrężnicy jest tak powszechną chorobą?

Dlatego, że sprzyja mu styl życia ludzi żyjących w XXI wieku. Główne czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego to nadwaga i otyłość, palenie tytoniu i picie alkoholu, cukrzyca typu 2, a także dieta uboga w błonnik i witaminy oraz siedzący tryb życia. To te same czynniki, które odpowiadają za rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia czy - wymieniona jako jeden z czynników - cukrzyca.

Rak jelita może mieć podłoże genetyczne, na pewno sprzyja mu też wiek: najczęściej rozwija się u osób powyżej 40 lat, a ryzyko zachorowania rośnie z każdym rokiem. Amerykańskie statystyki mówią, że ponad 9 na 10 przypadków raka jelita grubego dotyczy pacjentów powyżej 50., a 6 na 10 przypadków rozwija się u pacjentów po 70. roku życia.

Warto też pamiętać, że chorobie sprzyjają inne dolegliwości związane z jelitami, np. nieswoiste zapalenia jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna) czy istniejące polipy jelit.

Czy raka jelita grubego można uniknąć?

Pocieszającą informacją wśród wielu dotyczący raka jelita grubego jest to, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na całkowite wyzdrowienie i jest łatwiejsza do leczenia. Zdiagnozowanie nowotworów na jego początkowym etapie jest jednak kluczowym warunkiem sukcesu terapii.

W wielu krajach badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są jednymi z najczęściej wykonywanych testów u osób po 50. roku życia. Takie badania wykonywane są również w polskich przychodniach i klinikach, np. w sieci placówek LUX MED Onkologia.

Badania, którymi dysponuje współczesna medycyna, pozwalają na ujawnienie nawet niewielkich zmian, zanim te rozrosną się. Od powstania guza do pojawienia się objawów klinicznych może upłynąć nawet wiele lat, dlatego wykonywanie badań profilaktycznych jest niezbędne. Warto też znać symptomy raka okrężnicy, aby w porę zgłosić je swojemu lekarzowi.

Badania profilaktyczne raka jelita grubego

Istnieje wiele możliwości wykluczenia lub zdiagnozowania raka jelita grubego. Podstawowym badaniem przesiewowym, które powinny wykonać wszystkie osoby między 50. i 65. roku życia jest kolonoskopia. Wykonanie kolonoskopii jest też wskazane u pacjentów młodszych (po 40 r. ż.), u których w rodzinie wykryto raka jelita grubego.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe, w czasie którego lekarz wprowadza do wnętrza jelit przez odbyt elastyczną rurkę z miniaturową kamerą, aby zobaczyć wewnętrzną wyściółkę odbytnicy i okrężnicy. Badanie ma nie tylko charakter diagnozujący (pozwala na obejrzenie całego jelita grubego, zlokalizowanie guza, oszacowanie jego rozmiaru itd.) - w czasie kolonoskopii lekarz może także usunąć ewentualne zmiany, np polipy, a także pobrać próbki do badania histopatologicznego.

Innym badaniem pomocnym w diagnozie raka jelita grubego jest test na krew utajoną w kale. To badanie, które pozwala wykryć krew pochodzącą z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zaatakowanego nowotworem, a niewidoczną gołym okiem. Są dwa rodzaje testów na krew utajoną: tzw. test gwajakowy, wykonywany w laboratorium z próbki kału lub bibułkowy, dostępny w każdej aptece, który można przeprowadzić samodzielnie w domu. Osoby powyżej 50. roku życia powinny wykonać badania na krew utajoną raz w roku.

Objawy raka jelita grubego

Regularne badania profilaktyczne pozwalają na wykrycie raka już na wczesnym jego etapie. Pierwsze sygnały, które mogą wskazywać na nowotwór okrężnicy są łatwe do zauważenia. Jest to np. pojawienie się krwi w stolcu, a także ból i dyskomfort związany z nieregularnym wypróżnianiem się, ze wzdęciami, zaparciami czy biegunkami itd. Zaawansowanemu rakowi jelita grubego może towarzyszyć chudnięcie, bóle brzucha i anemia, a także całkowita niedrożność jelit.

Takie objawy mogą wskazywać na inne choroby, dlatego powinny być pretekstem do pierwszej wizyty u specjalisty. Jeśli potwierdzi on obawy chorego, skieruje go na dalsze badania, które jednoznacznie potwierdzą lub wykluczą istnienie zmian nowotworowych.

Leczenie raka jelita grubego – czy jest możliwe?

Istnieje kilka metod leczenia raka jelita grubego: od zabiegu kolonoskopii przez leczenie chirurgiczne, które również można przeprowadzić na kilka sposobów, po naświetlania i chemioterapię. Wybór leczenia zależy od rodzaju nowotworu, jego rozmiarów i zaawansowania.

Najprostszym i najmniej inwazyjnym sposobem leczenia jest wspomniana kolonoskopia, dostępne niemal w każdej placówce medycznej. W czasie badania specjalista może usunąć niewielkie polipy, mające rozmiary do 10 – 15 mm, które często są zmianami zwiastującymi nowotwór. W czasie badania można usunąć również inne zmiany przednowotworowe (nowotworowe gruczolaki i polipy ząbkowane).

Leczenie chirurgiczne – łatwiejsze niż kiedyś

Nie jest to jednak zawsze możliwe. Duże guzy i ich przerzuty usuwa się chirurgiczne – laparoskopowo lub klasycznie.Niekiedy operacja nie gwarantuje usunięcia całego guza i wszystkich zmian, jest jednak konieczna ze względu na poprawę komfortu życia pacjenta: udrożnienie jego jelit lub zlikwidowanie przyczyn krwawienia.

Zdarza się, że w czasie operacji konieczne jest wyłonienie stomii (sztucznego odbytu na zewnątrz powłok brzusznych) – to jednak rzadkie przypadki, będące konsekwencja usunięcia większych partii jelita grubego.

Najczęściej stosowaną metodą leczenia chirurgicznego jest laparoskopia, która wymaga wykonania jedynie kilku małych nacięć na brzuchu. Takie zabiegu wykonuje się w każdej placówce, także w sieci szpitali onkologicznych LUX MED Onkologia. Przez niewielkie otwory w jamie brzusznej chirurg wprowadza kamerę oraz narzędzia umożliwiające mu wycięcie i wyciągniecie guza, a także zszycie naruszonych tkanek.

Laparoskopia jest mniej uciążliwa dla pacjenta w porównaniu z klasycznym cięciem, warto jednak dodać, że obie metody są tak samo skuteczne. Po zabiegu laparoskopowym pacjent szybciej wraca do formy, jest mniej narażony na zakażenia i dolegliwości bólowe związane z gojeniem się rany operacyjnej, a jego pobyt w szpitalu nie jest dłuższy niż 2-3 dni.

Chemioterapia i hospitalizacja jednego dnia

Rodzaj nowotworu i jego stopień zaawansowania decyduje o tym, czy po zabiegu chirurgicznym chory wymaga kontynuacji leczenia w postaci chemioterapii - ustnej lub w postaci wlewów. Obecnie wiele klinik oferuje hospitalizację jednodniową, w czasie której pacjent otrzymuje kolejne dawki chemii i jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Niekiedy możliwe jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego, czyli podanie pacjentowi leków biologicznych, niszczących komórki nowotworowe. Uzupełnieniem leczenia chirurgicznego są też często naświetlania. Badani pokazują, że radioterapia daje doskonałe efekty, jeśli zostanie zastosowana w odpowiednim czasie, np. przed operacją usunięcia raka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE