Mastopatia to łagodne zmiany w piersiach. Objawy i leczenie mastopatii

2016-01-22 13:26 Monika Majewska

Mastopatia (choroba włóknisto-torbielowata sutka) to określenie szeregu łagodnych zmian, które rozwijają się w obrębie piersi. Mastopatia jest częstym schorzeniem kobiet w wieku pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, choć można ją rozpoznać także u tych młodszych. Jakie są przyczyny i objawy mastopatii? Na czym polega leczenie? Jakie jest ryzyko przemiany mastopatii w raka piersi?

Mastopatia (choroba włóknisto-torbielowa sutka) to określenie na łagodne (nienowotworowe) zmiany w obrębie piersi, które charakteryzuje zwyrodnienie tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Termin mastopatia obejmuje więc takie zmiany, jak włóknienie, zwiększenie liczby gruczołów, proliferacja nabłonka, torbiele oraz rozszerzenie przewodów wyprowadzających.

Mastopatia - przyczyny

Przyczyny powstania mastopatii nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że za chorobę włóknisto-torbielowatą sutka odpowiadają zaburzenia hormonalne, najczęściej zbyt niski poziom progesteronu w stosunku do estrogenów. Zmiany miewają najczęściej kobiety pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, a po menopauzie stopniowo zanikają.

Przyczyną choroby włóknisto-torbielowej sutka może też być przyjmowanie leków przeciwcukrzycowy. Wówczas rozpoznawana jest mastopatia cukrzycowa. Zwyrodnienie piersi dotyka młodych kobiet, które chorują na cukrzycę.

Mastopatia - objawy

Mastopatia ma postać licznych, twardych guzów, które są wyczuwalne palcem. Mogą mieć one różną wielkość,a także powiększać i zmniejszać się podczas cyklu miesiączkowego.

Liczne zgrubienia w piersiach mogą świadczyć o mastopatii.

Poza tym mogą się pojawić objawy, takie jak: ból piersi (lub ich nadmierna wrażliwość), któremu towarzyszy obrzmienie, uczucie zbyt ciężkich piersi. Ból piersi wywołany mastopatią zazwyczaj nasila się przed miesiączką i ustępuje wraz z jej wystąpieniem (mastodynia), choć w niektórych przypadkach może występować niezależnie od fazy cyklu. Niekiedy może dojść do wycieku z brodawki sutkowej.

Dolegliwości te zazwyczaj zmniejszają się lub ustępują w okresie menopauzy.

Ważne

Mastopatia a rak

Ryzyko przemiany zmian mastopatycznych w raka zależy do ich postaci. Jedynie atypowy rozrost nabłonka przewodów i zrazików traktowany jest jako stan przedrakowy, na podłożu którego ryzyko wystąpienia raka gruczołu piersiowego jest pięciokrotnie większe w stosunku do populacji kobiet zdrowych.¹

Mastopatia - diagnostyka

Wszelki zmiany w piersiach powinny być zbadane przez specjalistę. Powinien on uzyskać informacje od pacjentki na temat istnienia czynników ryzyka wystąpienia raka piersi (przypadki tego nowotworu w rodzinie, długotrwała ekspozycja na estrogeny), a także zapytać o opisanie swoich dolegliwości. Następnie powinien wykonać badanie przedmiotowe - ocenić symetrię piersi, wygląd skóry i brodawki, ucieplenie skóry, konsystencję gruczołu, węzły chłonne i charakter ewentualnej wydzieliny z brodawki. Ponadto wykonuje się USG piersi, badania hormonalne, niekiedy mammografię. W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Mastopatia - leczenie

Celem leczenia jest przywrócenie równowagi hormonalnej i złagodzenie objawów choroby. W tym celu stosuje się kurację hormonalną. U większości pacjentek leczenie powoduje zahamowanie narastania zmian lub ich ustąpienie. Dolegliwości bólowe i obrzęk złagodzą maści i żele zawierające leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (tzw. NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne).

W leczeniu mastopatii istotną rolę odgrywa także dieta. Im więcej warzyw, owoców i roślin strączkowych, tym mniej dolegliwości. Kawa i tłuszcze zwierzęce mogą natomiast nasilać nieprzyjemne objawy. Po kuracji i wprowadzeniu właściwej diety zmiany ustępują, ale mogą powracać. Dlatego przynajmniej raz w roku należy zgłaszać się na badania kontrolne.

Pacjentki, które nie mają zaburzeń hormonalnych i mastodynii (bólu piersi połączonego z ich obrzmieniem), nie muszą być leczone farmakologicznie. Powinny jednak regularnie wykonywać badania kontrolne. Pacjentkom z mastopatią po 35. roku życia poleca się wykonanie mammografii co 1-2 lata i USG piersi raz w roku. U kobiet młodszych wykonuje się mammografię tylko w przypadku podejrzanych zmian.

Zrób to koniecznie

Badaj się raz w miesiącu, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Ważne, by robić to w pierwszej połowie cyklu, kiedy piersi nie są bolesne i nabrzmiałe. Można wyznaczyć na tę czynność ten sam dzień, np. sobotę. Pod prysznicem, gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany.1.Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając 3 środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi, z góry na dół i z powrotem.2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.Możesz też stanąć przed lustrem:1. Unieś obie ręce i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Zobacz, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich jakiś płyn.Lub dokonać samokontroli po kąpieli:1. Połóż się na łóżku płasko, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę. Tak sprawdza się, czy węzły chłonne nie są powiększone i nie ma w ich okolicy jakichś zgrubień.

1. Mazurkiewicz M., Profilaktyka i metody wczesnego rozpoznawania raka gruczołu piersiowego, "Medycyna Rodzinna" 2002, nr 2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
fiki
|

Boję się strasznie biopsji, moja ciotka po tym badaniu zmarła po roku męczarni. Czy faktycznie lekarz bez tego badania nie może ocenić, czy to rak, czy zwykła torbiel? W tym wieku , to jest co najmniej dziwne.
Jak to możliwe, że na macicy lekarz może od razu powiedzieć, czy to coś poważnego, a na piersiach tego nie widać? Koszmar i jaki stres. Tragedia dla kobiet młodych, czy starych.

ania
|

Pestki z moreli są dostępne w sklepie ze zdrową żywnością.

Małgorzata
|

Gdzie Pani kupuje pestki moreli?

lisa
|

drogie panie, w tamtym roku po badaniu okazalo sie, ze mam 2 torbiele, w tym roku 3, ale po kolejnym badaniu wczoraj tylko 1. nie wiem czy wplyw na to mialo to, ze przestalam jesc mięso i sery zolte, a zaczelam pestki z moreli, ale moze ktorejs z Was to pomoze. Pozdrawiam zycze zdrowia

kasia
|

Witam! proszę o namiar do homeopaty z Zg u którego się Pani leczyła

beta
|

a ja mam zgrubienie pod brodawka i lekarz dał mi skierowanie na usg jutro ide zasugerował ze to moze byc włukniak ale wy tu piszecie ze włukniaki bola a mnie nie boli jak dotykam zato mam inne objawy boli mnie okropnie serce i mam czeste zawroty głowy

brednia
|

procesy nowotworowe to ty w głowie już masz

ewitka
|

Iwa, czy możesz podać namiary na tego lekarza w ZG?
Będę wdzięczna

Justus
|

Witam,jestem po operacji usunięcia guzka,teraz mam mieć usuniętą całą pierś.Lekarz zaproponował od razu implant.Nie wiem co robić,bo niektórzy sądzą,że powinnam odczekać aż sie rana zagoi.Możecie mi pomóc?

Marta
|

Błagam. Chyba nei wiesz, co to jest ból i czego można komuś nie życzyć. Ból to poród, kolka żółciowa, nieprzyjemności to gastroskopia, kolonoskopia.
Biopsja to pikuś. Chyba pobranie krwi bardziej MOŻE boleć. Zależy kto pobiera.