Leczenie raka jelita grubego: leczenie ukierunkowane molekularnie (terapia celowana)

2021-01-10 15:54 Materiał sponsorowany

Dzięki upowszechnieniu badań różnych struktur w komórkach raka jelita grubego możemy mówić o różnych podtypach tej choroby. Wiemy, że niektóre zmiany genetyczne decydują o różnym przebiegu raka jelita grubego i wymagają innego leczenia. Leki celowane działają na określone grupy komórek, w których występują charakterystyczne zaburzenia molekularne (genetyczne). Celują one bezpośrednio w określoną nieprawidłowość.

Spis treści

  1. Skutki uboczne leczenia ukierunkowanego molekularnie

Mając dostęp do nowoczesnej diagnostyki, polegającej na wykonaniu badań genetycznych, możliwe jest indywidualnie dopasowanie do pacjenta najwłaściwszej metody leczenia. Nazywamy to personalizowaniem leczenia. Najważniejszymi genami, które regulują namnażanie się komórek nowotworowych w raku jelita grubego są geny RAS oraz BRAF.

Więcej na temat leczenia celowanego możesz przeczytać w poradniku europacolonpolska.pl:

Obecnie mamy zarejestrowane w Europie terapie celowane w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego:

1) blokujące receptor naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR) - leki skierowane przeciwko mechanizmom odpowiadającym za podziały komórek nowotworowych.

2) blokujące białka odpowiedzialne za wzrost naczyń krwionośnych, doprowadzających substancje odżywcze do guza.

3) blokujące białko BRAF wytworzone przez zmieniony gen BRAF.

Skutki uboczne leczenia ukierunkowanego molekularnie

Jak każda terapia, również leczenie ukierunkowane molekularnie niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku leków molekularnych rodzaj objawów ubocznych zależy od typu komórek, na który działa dany lek. Najczęstsze działania to wysypka i inne zmiany skórne, biegunka, zaburzenia krzepnięcia, uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego, osłabienie, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia metaboliczne.