Jak psychoonkolog może pomóc chorym na raka i opiekunom? Obejrzyj webinar z ekspertem.

2021-09-15 13:19 Materiał sponsorowany

Na raka jelita grubego każdego dnia umierają w Polsce 33 osoby. Mimo, że jest trzecim najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet, to dla większości Polaków wciąż jest tematem tabu.

Webinar: w czym może Ci pomóc psychoonkolog
Autor: materiały prasowe

Rak jelita grubego to jeden z bardziej podstępnych nowotworów, który rozwija się przez długi czas nie dając żadnych objawów. W ramach kampanii „Nie miej tego gdzieś! Wszystko na temat raka jelita grubego” spotkaliśmy się z Panią Anną Długołęcką, psychoonkologiem, współzałożycielką Warszawskiego Centrum Psychoonkologii, by porozmawiać o roli psychoonkologa w poprawie jakości życia osoby chorej onkologicznie.

- Specyfika pracy psychoonkologa polega na towarzyszeniu i pomaganiu pacjentowi lepiej zrozumieć to, co się z nim dzieje w sferze psychologicznej – wtedy, gdy dowiaduje się o chorobie, w momencie kiedy podejmuje leczenie, ale także gdy leczenie nie przynosi efektów lub jest zakończone z pomyślnym rezultatem - co wbrew pozorom dla wielu pacjentów nie jest prostą sytuacją – podkreśla Anna Długołęcka. -  Czasami jest to nawet najtrudniejszy moment gdy po wielu miesiącach, tygodniach bardzo intensywnego, wymagającego leczenia nadchodzi czas zawieszenia i pustki – dodaje.

Jak wygląda praca z psychoonkologiem? Jak podkreśla nasz ekspert najważniejsze jest podążanie za potrzebami pacjenta. - Czasami krótkoterminowa terapia złożona z trzech spotkań wystarczy, żeby pacjent „przypomniał sobie”, że umie sobie radzić w trudnych sytuacjach. Żeby wiedział skąd może czerpać wsparcie, żeby wyposażyć go w techniki, które pomogą obniżać napięcie albo radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami – mówi Anna Długołęcka.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, z której dowiecie się także:

  • Czym się różni konsultacja psychoonkologiczna od psychoterapii?
  • Jakie tematy są najczęściej poruszane podczas konsultacji psychoonkologicznej?
  • W jaki sposób bliscy mogą wspierać chorego?
  • Co zrobić, jeśli bliska osoba nie chce skorzystać z terapii i wsparcia?

Organizatorem kampanii „Nie miej tego gdzieś” jest Fundacja EuropaColon Polska, a patronat nad nią objęło Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowy Instytut Badawczy.

Partnerem wspierającym wydarzenia, które zostało zainaugurowane w marcu tego roku jest firma Pierre Fabre Medicament Polska.

Wszystkie informacje dotyczące kampanii oraz raka jelita grubego znajdziecie Państwo na stronie: www.niemiejtegogdzies.pl