Jak chronić skórę po usunięciu czerniaka? [Porada eksperta]

2018-07-25 12:35
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Dzień dobry, mam kilka pytań dotyczących czerniaka. W zeszłym roku miałam wycięte znamię z ręki - okazało się, że to czerniak we wczesnej fazie. Nie wiem, jak teraz chronić skórę - czy lepiej zakładać długi rękaw, czy mogę chodzić w krótkim rękawku i stosować krem z filtrem? Czy dobrze, że używam kremów z filtrem 50? Czy powinnam robić jakieś badania kontrolne (oprócz wizyt kontrolnych na onkologii, gdzie lekarz tylko ogląda "ranę" i super ekspresowo bada stan pach)? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Małgorzata

Pacjent po zabiegu usunięcia czerniaka powinien być pod stałą kontrolą lekarską. Konieczne jest wykonywanie w czasie wizyt kontrolnych badania przedmiotowego skóry (w tym dermoskopii) i węzłów chłonnych. Należy także okresowo wykonywać:

Skórę powinna Pani zabezpieczać przed słońcem kremem z filtrem 50, pamiętając o konieczności nakładaniu kolejnych warstw (jeśli przebywa Pani na powietrzu) co 2-3 godziny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.