Jak chronić skórę po usunięciu czerniaka? [Porada eksperta]

2018-07-25 12:35 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dzień dobry, mam kilka pytań dotyczących czerniaka. W zeszłym roku miałam wycięte znamię z ręki - okazało się, że to czerniak we wczesnej fazie. Nie wiem, jak teraz chronić skórę - czy lepiej zakładać długi rękaw, czy mogę chodzić w krótkim rękawku i stosować krem z filtrem? Czy dobrze, że używam kremów z filtrem 50? Czy powinnam robić jakieś badania kontrolne (oprócz wizyt kontrolnych na onkologii, gdzie lekarz tylko ogląda "ranę" i super ekspresowo bada stan pach)? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Małgorzata

Pacjent po zabiegu usunięcia czerniaka powinien być pod stałą kontrolą lekarską. Konieczne jest wykonywanie w czasie wizyt kontrolnych badania przedmiotowego skóry (w tym dermoskopii) i węzłów chłonnych. Należy także okresowo wykonywać:

Skórę powinna Pani zabezpieczać przed słońcem kremem z filtrem 50, pamiętając o konieczności nakładaniu kolejnych warstw (jeśli przebywa Pani na powietrzu) co 2-3 godziny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE