E-papierosy mogą być rakotwórcze. Wszystko przez arsen w płynach do e-papierosów

2014-05-19 13:29

E-papierosy mogą być rakotwórcze. Wszystko przez arsen zawarty w płynach do elektronicznych papierosów. Jak wynika z badań, regularne dostarczanie do organizmu arsenu, może doprowadzić do rozwoju raka płuc, skóry lub nerek. Sugeruje to, że e-papierosy nie są tak bezpieczne, jak dotąd uważano.

E-papierosy mogą być rakotwórcze. Wszystko przez nieorganiczne związki arsenu zawarte w płynach do elektronicznych papierosów. Jak przekonuje profesor Jan Ludwicki z Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, związek ten, regularnie dostarczany do organizmu, może przyczynić się do rozwoju raka płuc, skóry lub nerek.

Skąd arsen w e-papierosach?

W płynie do napełniania e-papierosów najczęściej znajdują się mieszanina glikolu propylenowego i gliceryny, a także dodatki zapachowe i ewentualnie nikotyna (są płyny do e-papierosów, które nie zawierają tej substancji). Jednak niedawno podczas kontroli Inspekcji Handlowej w jednym ze sklepów w Gdańsku okazało się, że partia liquidów do e-papierosów zawiera nieorganiczne związki arsenu. Gdy sprawa została skierowana do sanepidu, ten zlecił przeprowadzenie badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Oczywiście płyny zostały wycofane z obrotu, jednak takie sytuacje mogą się powtarzać, ponieważ kontrola e-papierosów w Polsce jest utrudniona ze względu na brak regulacji prawnych w kwestii dopuszczenia ich do obrotu.

Arsen w e-papierosach jest szkodliwy

Arsen z e-papierosów może dostać się do organizmu drogą oddechową i pokarmową. W przypadku ciągłego narażenia na wdychanie związków arsenu, może dojść do stanów zapalnych skóry, zapalenia spojówek i gardła, a także do podrażnienia błon śluzowych oraz nieżytu nosa. Jeśli arsen dostanie się do organizmu drogą pokarmową (część aerozolu może zostać pochłonięta przez błonę śluzową górnych dróg oddechowych skąd, wskutek odkrztuszania, może przedostać się do układu pokarmowego), może dojść do pojawienia się różnych dokuczliwych objawów ze strony układu pokarmowego oraz do rozwoju m.in. anemii, a także do uszkodzenia nerek i wątroby.

Ważne

Arsen jest rakotwórczy!

Naukowcy już dawno wykazali związek między narażeniem na nieorganiczne związki arsenu a występowaniem raka. W przypadku regularnego wdychania związków arsenu, może dojść do rozwoju raka płuc. Z kolei narażenie na związki arsenu za pośrednictwem przewodu pokarmowego zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry, pęcherza moczowego, nerek i płuc. W związku z tym Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) zaklasyfikowała nieorganiczne związki arsenu jako kancerogeny dla ludzi grupy 1, tj. o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.

Jak bardzo narażeni na arsen są e-palacze?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie wiadomo, ile aerozolu wnika do organizmu podczas palenia elektronicznego papierosa. Jednak nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że obecność nieorganicznych związków arsenu w płynie do e-papierosów jest niedopuszczalna. Wszystko przez udowodnione działanie toksyczne arsenu i jego nieorganicznych związków. Niepokój budzi także fakt, że obecność związków arsenu w płynie do e-papierosów nie znajduje żadnego uzasadnienia technologicznego. Obecność tak szkodliwej substancji w e-papierosach jest niedopuszczalna także ze względu na to, że są one postrzegane i reklamowane jako bezpieczna alternatywa dla palenia tytoniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.