Badanie genetyczne - dziedziczenie raka

Jeżeli choroby nowotworowe występowały w kolejnych pokoleniach twojej rodziny, oznacza to, że możesz być w grupie ryzyka zachorowania na raka. Możesz się zgłosić do poradni genetycznej i poprosić o wykonanie badań, czy masz geny, będące przyczyną nowotworów.

Gdy z pierwszego wywiadu lekarz dowie się, że masz podstawy do obaw, że w przyszłości zachorujesz na raka, będziesz uczestnikiem programu profilaktycznego. Nie będziesz płacić za żadne badania. Osoby, które nie są w grupie ryzyka, a tylko chcą wiedzieć, czy nie grozi im choroba nowotworowa, muszą za takie badania zapłacić.

Rak: badania genetyczne

Najczęściej badaniu podlegają geny, co do których jesteśmy przekonani, że są przyczyną chorób nowotworowych. Dane zamieszczone poniżej pochodzą z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych.

  • BRCA1 – mutacja w tym genie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi blisko 10-krotnie, a na raka jajnika 30-40–krotnie. Mutacje genu są przyczyną 3 proc. zachorowań na raka piersi i 14 proc. zachorowań na nowotwór jajnika.
  • MSH2, MLH1, MSH6 – ich obecność zwiększa ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz trzonu macicy od 10 do 40 razy. Geny te wywołują 2,5 proc. przypadków raka jelita grubego.
  • APC – mutacja zwiększa 40 razy ryzyko raka jelita grubego.
  • Rb1 – podnosi ryzyko nowotworu oka, tzw. siatkówczaka.
  • NOD2 – obecność genu 2,5-krotnie podnosi ryzyko raka jelita grubego i jest przyczyną 15 proc. przypadków tej choroby.
  • CHEK2 – zwiększa ryzyko wielu nowotworów, w tym raka piersi, prostaty oraz raka brodawkowego tarczycy.
  • I157T – może podnieść ryzyko raka prostaty, piersi, raka brodawkowego tarczycy, nerki i jelita grubego.
  • INBS1 – jego obecność może 2-krotnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi i 4-krotnie na raka prostaty.
  • DKN2A (P16) – obecność genu 2-krotnie podnosi ryzyko zapadnięcia na czerniaka i 1,5-krotnie na raka piersi.

Stwierdzenie obecności niebezpiecznych genów powinno nas zdopingować do szczególnego dbania o własne zdrowie. I tak osoby mające predyspozycje do zachorowania na raka jelita grubego już od 25. roku życia co 2 lata powinny wykonywać kolonoskopię. Kobiety obarczone skłonnością do rozwoju raka piersi nie powinny stosować antykoncepcji i HTZ, bo dostarczane z zewnątrz hormony mogą przyśpieszyć rozwój choroby.
Kto ma predyspozycje do zachorowania na raka nerki, powinien po czterdziestce regularnie robić USG jamy brzusznej, a w przypadku rodzinnego obciążenia rakiem tarczycy już od 20. roku życia każdego roku zgłaszać się na badanie tarczycy.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Beti
|

Wrocław, ul. Rajska 75 znam i polecam GENESYS

Beti
|

Ja tez jestem w grupie podwyzszonego ryzyka. skorzystałam za namowa znajomych z badan genetycznych w laboratorium GENESYS we Wrocławiu przy ul. Rajskiej 75 Wybralam pakiet badan które pokazuja w jakie DNA "wyposażyli " mnie rodzice. Teraz jestem już spokojna polecam wszystkim

Lee
|

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Każda osoba chcąca poddać się takim badaniom powinna być najpierw skonsultowana z psychologiem najlepiej onkologiem. Ja wraz z sistrami zrobiłam badanie w kierunku BRCA1 i BRCA2 z powodu choroby siostry ( rak piersi- młody wiek) okazało się że w rodzinie rak piersi i jajnika występował w kilku pokoleniach. U sióstr wykryto mutację w genie BRCA1 u mnie nie. Teraz żałuję że się tym badaniom poddałam, być może gdybym wiedziała co mnie czeka w przypadku braku mutacji nie zgodziłabym się na to badanie, ale nikt przed badaniem nie rozmawiał ze mną nic nie wyjaśniał, ot po prostu wzięli krew (oczywiście 2 razy) zaprosili na tzw konsultację dali wynik powiedzieli: jest pani w grupie wysokiego ryzyka, mutacji brak do widzenia. Mam od dłuższego czasu problemy z piersiami, liczne torbiele nieustanny ból, z jajnikami- częste bóle+ kilka dni w miesiącu wyjęte z życiorysu, coraz gęstszy męski zarost, i coraz bardziej wypadające włosy na głowie, hiperprolaktynemia czynnościowa ,dyslipidemia. Diagnoza: nowotwór niezłośliwy sutka, zaburzenia hormonalne, podejrzenie PCOS. Odwiedziłam wielu lekarzy, po kilku wizytach ( prywatnych+ dublowaniu po raz kolejny wyników w tym USG które zawsze wykazują to samo, ale każdy lekarz chce mieć swoje wyniki) słyszę pomogła by hormonoterapia, ale wszyscy zgodnie mówią to samo : ja się pod hormonami nie podpiszę, ale o dziwo wszyscy zgodnie i bardzo chętnie uświadamiają mnie jak niebezpieczny jest szczególnie rak jajnika ( ze względu na późne wykrywanie). Jedyne co mi pozostaje to zatajać przed lekarzami wyniki dotychczas wykonane, a przede wszystkim wynik genetyczny i poprosić o leki antykoncepcyjne wierząc że to mi pomoże, a nie zaszkodzi albo cierpieć i skręcać się z bólu. Nie wiem już gdzie szukać pomocy, na lekarzy bezsensownie wydałam niemałą kwotę. Cała ta sytuacja doprowadziła mnie do stanów depresyjnych, zaczęłam palić papierosy po kilkuletniej przerwie, nie mam chęci już na nic. Oczywiście żadna profilaktyka zapobiegania u takich osób jak ja nie obowiązuje (no chyba że wykryje się mutację), co najwyżej wczesnego wykrywania ( ale po wykryciu, droga jest już tylko jedna, trudna i wyczerpująca walka). W przypadku pojawienia się nowych zmian w piersiach ( a tych przybywa) ja już nie wiem gdzie szukać pomocy. Załamana

Bogni
|

Ja jestem w grupie podwyższonego ryzyka ale na badanie refundowane przez NFZ nie mam co liczyć. Nie zawsze takie badanie muszą być drogie bo zależy jaki gen badamy. Akurat mnie najbardziej geny BRCA1 i BRCA2 interesowały dlatego zdecydowałam się na ich badanie. Konsultację genetyczną przeprowadzili mi na zdrowegeny i tak jak przypuszczałam musiałam wykonać to badanie. Pieniądze nie grają tak dużej roli jak zdrowie.

Anulka
|

Naprawdę warto robić badania genetyczne nawet jeśli nie są one zbyt tanie. Na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać. Otrzymując pozytywny wynik badania genetycznego raka, można zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacząć uprawiać sport, przestać palić papierosy i to naprawdę może nam pomóc uniknąć zachorowania. Co najlepsze palenie papierosów przez 30 lat przy mutacji genu CDKN2A może zwiększyć ryzyko zachorowania nawet o ponad 100x !
Dobrze że żyjemy w czasach gdzie wykonanie badania genetycznego nie jest barierą dla nas.

Karo
|

@Harry
Nikt nie pisze tu o dziedziczeniu raka, a raczej dziedziczeniu skłonności do raka. Co to oznacza? Rak warunkowany jest określonym układem w kodzie genetycznym, który badania są w stanie wykryć. Nie oznacza to, że na pewno ktoś zachoruje, a raczej, że przy posiadaniu takiego fragmentu prawdopodobieństwo jest większe. Na przyszłość zalecam zapoznanie sie z minimym wiedzy biologicznej, przed pozostawieniem takiego komentarza pod takim postem. Pozdrawiam

Harry
|

NIE MA ŻADNYCH DOWODÓW NA TO, ŻE JAKIKOLWIEK NOWOTWÓR JEST DZIEDZICZNY. Musiałem użyć dużych liter. Nie wierzcie w te bzdury.

Anes
|

Dla tych którzy pytają o miejsce gdzie można wykonać takie badania - ja ostatnio robiłam pod kątem zachorowania na raka piersi (babcia miała) i znalazłam coś takiego www.monogen.pl - tam będziecie mieć więcej info, dostaje się nie tylko wynik badania, ale i dokładne zalecenia co ile powtarzać badania, i jakie robić. Myślę że dla spokojnego snu warto.

Ewelina
|

Moja mama zmarła na guza trzustki, wszytko nastąpiło i narosło w zastraszająco szybkim tempie- od diagnozy do śmierci niecałe 4 miesiące. Pytałam lekarza czy to możliwe że kilka miesięcy przed diagnozą mama miała usg i nie było żadnego guza, odpowiedział że niestety zwykłe usg nie wykryje guza wielkości 1 centymetra :/...w tym przypadku usg to słaba profilaktyka.

tasha
|

@Czarna
Najlepiej zgłosić się do poradni genetycznej i przedstawić historię zachorowań w rodzinie. Jeśli tak skierują cię na takie badanie.
Mysle, ze dobrym krokiem jest też zabezpieczenie DNA w banku DNA - w razie czego.