Zwyrodnienie kręgosłupa a grupa inwalidzka [Porada eksperta]

2014-07-03 18:58

Mam stwierdzone zwyrodnienie kręgosłupa. Boli mnie praktycznie codziennie kręgosłup. Jestem osobą bezrobotną. Czy mogę się starać o grupę inwalidzką? Co mam w tym kierunku zrobić?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

W celu uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy: zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i pobrać formularze. Następnie należy skompletować dokumentację. Kompletny wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności lub w ośrodku pomocy społecznej, powiatowym centrum pomocy rodzinie .

Orzekaniem o stopniu niepełnosprawności zajmują się powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przy każdym zespole powinien działać punkt udzielający informacji o trybie i zasadach postępowania w zakresie orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Warto podkreślić, że powiatowe zespoły i wojewódzkie zespoły orzekania o niepełnosprawności wydają odpowiednio orzeczenia o:

1) niepełnosprawności osób, które nie ukończyły 16 roku życia;

2) stopniu niepełnosprawności osób, które ukończyły 16 rok życia;

3) wskazaniach do ulg i uprawnień osób posiadających orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.

Przy ocenie zdolności osoby zainteresowanej do zatrudnienia na stanowisku pracy, bierze się pod uwagę, czy osoba ta może być zatrudniona tylko w tych warunkach. Przy ocenie zdolności do kontynuowania zatrudnienia osoby zainteresowanej, która utraciła zdolność do zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku, bierze się pod uwagę zachowane przez tę osobę, mimo naruszonej sprawności organizmu, możliwości do zatrudnienia po przekwalifikowaniu lub przeszkoleniu zawodowym.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej ( Dz.U. z 2003 Nr 139 poz.1328 ze zm.).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta