Zwolnienie lekarskie w ciąży po podwyżce [Porada eksperta]

2015-01-15 20:19

Czy od pierwszego dnia ciąży mogę iść na zwolnienie lekarskie? Ostatnio otrzymałam sporą podwyżkę na umowie o pracę i moje pytanie brzmi, ile czasu muszę przepracować w ciąży na nowych warunkach (z podwyższonym wynagrodzeniem), aby otrzymywać na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim wyższe wynagrodzenie, a nie takie, jak wcześniej? Rozumiem, że pracodawca będzie musiał płacić wówczas wyższy za mnie ZUZ niż wcześniej. Ile czasu muszę przepracować? Jestem w pierwszym miesiącu ciąży i w tym miesiącu dostałam też nową umowę z podwyżką. Czy po odejściu na zwolnienie przez pierwsze 1,5 miesiąca pieniądze płaci mi pracodawca, tak jak przy zwolnieniu chorobowym, czy od razu ZUS?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Uchwycenie momentu ciąży w sposób biurokratycznych i jednoczesne stwierdzenie przesłanek do zwolnienie lekarskiego może być czynnością trudną dla lekarza. Może być również obarczona sporym błędem. Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zwane „zaświadczeniem lekarskim”, wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia. Przy wystawianiu osobie w ciąży zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu ciąży, która utrudniałaby pracę już w momencie jej zdiagnozowania, należy brać pod uwagę stan zdrowia kobiety, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U. z 2013 poz. 229) Ustaw z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta