Umowa-zlecenie a pobyt w sanatorium poszpitalnym [Porada eksperta]

Chciałam się dowiedzieć czy mam prawo do skorzystania z wyjazdu do sanatorium poszpitalnego, gdy jestem zatrudniona na umowę-zlecenie? W umowie mam napisane, że mam opłacane obowiązkowe składki społeczne i zdrowotne, jednak dobrowolnie żadnych składek nie opłacałam.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

TAK. Osoba zatrudniona na umowę-zlecenie ma prawo skorzystać z oferty leczenia uzdrowiskowego (sanatorium), jeżeli stan jej zdrowia pomimo prób leczniczych nie uległ wystarczającej poprawie, aby powrócić do pracy.

Aby skorzystać z uprawnień, należy przedstawić oddziałowi wojewódzkiemu NFZ dokument potwierdzający przysługujące uprawnienia. Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w okresie całego roku, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku. Fundusz nie gwarantuje leczenia w terminie wskazanym przez ubezpieczonego, czyli tylko w miesiącach wakacyjnych i podczas ferii zimowych, ani nie zapewnia kierowania ubezpieczonych do wybranych przez nich uzdrowisk.

Ostateczną decyzję co do miejsca leczenia uzdrowiskowego podejmuje lekarz orzecznik zatrudniony w oddziale NFZ. Oddział NFZ nie pośredniczy w rezerwacji określonego rodzaju pokoju i nie gwarantuje wspólnego zakwaterowania małżonków czy znajomych. Kwestie te należy uzgadniać bezpośrednio z sanatorium czy szpitalem uzdrowiskowym.

Podstawa prawna: Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 210 poz. 2135 z późn. zm.).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta