Refundacja protezy zębowej dla dziecka po wypadku [Porada eksperta]

2014-11-27 10:18

Mój syn w wyniku nieszczęśliwego upadku wybił sobie górną jedynkę, a drugą stracił w wyniku wdania się stanu zapalnego. Ząbki usuwane miał pod narkozą prywatnie (zależało mi na znieczuleniu ogólnym, celem zminimalizowania mu stresu usuwania zębów). Czy po takim zajściu mogę starać się o wykonanie protezy częściowej dla dziecka refundowanej przez NFZ?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Warto w tym temacie skontaktować się bezpośrednio z dentystą, to on jest specjalistą w zakresie czynności stomatologicznych. Trudno mi stwierdzić, czy tak małym dzieciom robi się protezę częściową na zęby, zwłaszcza te mleczne.

To, co warto wiedzieć, znajduje się w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Zdrowia: ubezpieczonemu dziecku przysługuje uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej włącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5-8 brakujących zębów. Świadczenie obejmuje uzupełnienie za pomocą ruchomej protezy akrylowej częściowej z zastosowaniem elementów doginanych utrzymujących lub podpierających w liczbie według wskazań indywidualnych 1 raz na 5 lat w zakresie 5-8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym (ograniczenie nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów w obrębie twarzoczaszki).

Proszę się skontaktować z dentystą, specjalistą od protetyki stomatologicznej lub lekarzem dentystą w trakcie specjalizacji w dziedzinie protetyki stomatologicznej.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego ( Dz.U z 2009 Nr 140 poz.1144 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u prawnika.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta