Pracujący nauczyciel w sanatorium - urlop czy zwolnienie lekarskie? [Porada eksperta]

2015-02-25 11:12

Czy kobieta w wieku 56 lat, po przepracowaniu 31 lat w zawodzie nauczyciela naprawdę może skorzystać z leczenia sanatoryjnego? (chciałabym jeszcze pracować i wzmocnić swe zdrowie). Nadmieniam, że jestem czynnym nauczycielem, nie przysługuje mi zatem urlop wypoczynkowy. W październiku 2013 złożyłam do NFZ wniosek do sanatorium. Kilka dni temu otrzymałam skierowanie do uzdrowiska w terminie od 31 marca do 21 kwietnia 2015 r. ( w tym przerwa świąteczna: 2-7 kwietnia). W moim środowisku interpretuje się, że nie mogę skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, muszę wziąć urlop bezpłatny - turnus trwa 21 dni (w takim przypadku jawi się perspektywa głodowego miesiąca). Przeczytałam pana opinię w podobnej sprawie. Zrozumiałam, że można korzystać z pobytu w sanatorium, będąc na zwolnieniu. Jak skłonić lekarza do wydania L4, i którego? Rodzinnego - przed wyjazdem? A może tego z sanatorium? A co z okresem 6 dni ferii, tj.od 2-7 kwietnia? Proszę o precyzyjne wyjaśnienie i wskazanie podstawy prawnej.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Uściślając kwestię pobytu w zakładach leczniczych w ramach urlopu i zwolenian lekarskiego należy wskazać, że pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w tym czasie zwolnienie lekarskie.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Pobyt osoby pracującej jest częściowo odpłatny. Osoba pracująca odbywa go w ramach urlopu wypoczynkowego.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest częściowo odpłatny i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego.

Wszelkie informacje dodatkowe można znaleźć na stronie internetowej NFZ - www.nfz.gov.pl . To podstawowe i najbardziej kompetentne źródło informacji. W razie pytań czy wątpliwości warto skontaktować się również telefoniczne czy mailowo z NFZ. Infolinia 800-1600 , 800 392 976 22 572 60 42 , kolejki@nfz.gov.pl, infolinia@nfz.gov.pl.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta