Praca na umowę-zlecenie: czy można wziąć zwolnienie lekarskie na sanatorium? [Porada eksperta]

Otrzymałam skierowanie do sanatorium, a jestem zatrudniona na umowę-zlecenie. Czy do sanatorium mogę pojechać w ramach zwolnienia lekarskiego? Czy takie mi przysługuje?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Interpretacje tego zagadnienia są bardzo różne. Niektórzy uważają, że wyjazd do sanatorium w ramach-umowy zlecenia może odbywać na na podstawie zaświadczenia lekarskiego, a niektórzy wręcz przeciwnie - twierdzą, że jedynym rozwiązaniem jest urlop wypoczynkowy bezpłatny. Warto zapytać o interpretację oddział NFZ.

W mojej ocenie pobyt w sanatorium może odbywać się w ramach urlopu wypoczynkowego lub w ramach zwolnienia lekarskiego (L4).

W pierwszym przypadku obecność w sanatorium nie jest traktowana jako okres chorobowy. Okres taki będzie rozliczany jak urlop pracowniczy. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym: 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w tym czasie zwolnienie lekarskie. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym: 21 dni i jest częściowo odpłatny. Osoba pracująca realizuje go w ramach urlopu wypoczynkowego. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej: 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Z kolei pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej: 28 dni, jest częściowo odpłatny i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych trwa 6-18 dni. Pacjent ponosi w takim przypadku koszty pobytu (we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie), natomiast NFZ ponosi koszty zabiegów

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta