Operacja po czasie, uszkodzony nerw: czy to jest błąd medyczny? [Porada eksperta]

2015-04-08 15:23

Sprawa dotyczy mojej mamy. Miesiąc temu trafiła z ostrym bólem na SOR (mama leczy się na rwę kulszową i ma stwierdzoną przepuklinę), wezwaliśmy karetkę, na SOR-ze została zbadana przez neurologa, zrobiono jej RTG i stwierdzono, że nie ma miejsc na rwę kulszową, bo muszą mieć miejsce na osoby po udarach. Mama nie była w stanie jechać w aucie osobowym, wróciliśmy więc do domu transportem medycznym. Zalecono leżeć i brać zapisane leki. Po tygodniu skontaktowała się telefonicznie z neurologiem, chcąc umówić wizytę prywatną w domu (kończyły się lekarstwa), pani doktor była zbulwersowana, że z ostrym bólem nie przyjęli jej do szpitala. Umówiły się na wizytę prywatną w domu za kilka dni, jednak stan mamy na tyle się poprawił (minął ból), że pojechała na wizytę dzień wcześniej. Gdy tylko ją doktor zobaczyła, zaraz stwierdziła opadającą stopę i zleciła natychmiastowo jechać do szpitala (konieczna okazała się operacja). Przy mamie dzwoniła jeszcze do pani neurolog z SOR-u (z zapytaniem, jak mogła jej nie przyjąć?). Mama trafiła ponownie na SOR, zrobiono rezonans i operację. Lekarz neurochirurg stwierdził, że trafiła zbyt późno i stan, który my wzięliśmy za poprawę zdrowia (bo nie bolało) oznaczał, że nerw jest już bardzo uszkodzony. Obecnie mama przebywa na oddziale rehabilitacji, porusza się o kulach i lekarze nie dają pewności, że powróci dawna sprawność nogi. Czy uzasadnione są roszczenia wobec lekarzy z SOR-u, którzy nie przyjęli mamy do szpitala za pierwszym razem? Czy to jest błąd medyczny?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Błędy medyczne w praktyce szpitalnej, a tym samym w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowy mogą zdarzać się i zdarzają. Niektóre z nich niosą za sobą konsekwencje utraty życia czy zdrowia pacjenta, a inne przechodzą niezauważanie, bo w porę dostrzeżone przez innego lekarza są naprawiane.

Roszczenie odszkodowawcze i zadośćuczynienie, bo o takim tutaj mowa za utracone zdrowie musi być udokumentowane medycznie, aby jednoznacznie potwierdzić jego zasadność. Warto w tej sprawie na pewno skorzystać z pomocy prawnej lub skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta, co do dalszego pokierowania w sprawie.

Pojęcie "błędu w sztuce lekarskiej" odnosi się nie tylko do błędu terapeutycznego (w leczeniu, w tym błędu operacyjnego), ale również do błędu diagnostycznego (w rozpoznaniu). Jeśli zabieg operacyjny poprzedzają badania specjalistyczne, to błąd diagnostyczny może się odnosić do etapu tych badań, a jego konsekwencją może być błędna diagnoza schorzenia, która prowadzi do nieprawidłowej decyzji o zabiegu operacyjnym lub o jego zakresie. Lekarz może odpowiadać karnie za przestępstwo przeciwko życiu lub zdrowiu pacjenta w związku z zabiegiem leczniczym tylko w razie zawinionego błędu sztuki lekarskiej. Ustalenie błędu w sztuce lekarskiej zależy od odpowiedzi na pytanie, czy postępowanie lekarza w konkretnej sytuacji i z uwzględnieniem całokształtu okoliczności istniejących w chwili zabiegu, a zwłaszcza tych danych, którymi wówczas dysponował albo mógł dysponować, zgodne było z wymaganiami aktualnej wiedzy i nauki medycznej oraz powszechnie przyjętej praktyki lekarskiej.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks cywilny ( Dz.U. z 2014 poz 121 ze zm.) Ustawa kodeks karny ( Dz.U. z 1997 Nr 88 poz. 553 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta