Odszkodowanie za skutki uboczne leków [Porada eksperta]

2014-02-28 13:01

Trafiłam do kliniki z pewnymi objawami. Od drugiego dnia pobytu dostałam lek, który pomógł. Nie otrzymałam natomiast żadnej informacji na temat skutków ubocznych tego leku. Po wypisaniu mnie ze szpitala, dodano drugi lek, też bez informacji. Są to leki na chorobę Parkinsona. Miałam zrobione badanie, które wykluczyło tą chorobę, ale leki nadal bez żadnej informacji podtrzymano. Po dwóch latach moje życie zostało całkowicie zniszczone. Proszę wpisać w internet skutki uboczne leków na Parkinsona, to wszystko się wyjaśni. U mnie wystąpiły wszystkie negatywne skutki przyjmowania leku. Czy ta sytuacja powoduje odpowiedzialność szpitala i czy PZU jako jego ubezpieczyciel wypłaci na tej podstawie odszkodowanie?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednolita. Lekarz może bowiem odpowiadać za skutki podanych leków tylko w granicy, w której dopuściłby się błędu co do zastosowania innego leku niż wskazany w przypadku danej choroby. Innymi słowy: błąd musiałby być związany z podaniem leku na inną jednostkę chorobową niż jest, a podanie wywołałoby skutek niepożądany. Warto pamiętać, że ocena błędu lekarskiego, błędu co do podania danego leku nie może być rozpatrywana poprzez brak jego skuteczności, lecz poprzez zasadnicze jego działanie.

Każdy lek bowiem może różnorako wpływać na danego pacjenta, co jest związane z tym, że każdy z nas jest inny i inaczej jest podatny na działanie leków. Dlatego też prawidłowa dokumentacja medyczna może wiele wyjaśnić. Warto udać się w tej sprawie do Rzecznika Praw Pacjenta.

Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz. U. z 2009 Nr 52 poz. 417 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta