Odszkodowanie z OC szpitala za zaniedbanie - jak i kiedy złożyć wniosek? [Porada eksperta]

2015-02-11 10:43

Mój teść trafił do szpitala do amputacji prawej nogi ze względu na niedokrwienie i martwicę, nogę amputowano mu 21.10.14, niestety w nocy 23.10.14, spadł z łóżka i złamał drugą. Ze względu na zły stan zdrowia nie operowano go, w wyniku czego jego stan się pogarszał i 5.11.14 nastąpił zgon. Czy żona może domagać się od szpitala odszkodowania z OC ze względu na zaniedbanie personelu i niedopilnowanie pacjenta? Jakie należy podjąć kroki?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Tak. Pacjenci mogą przed specjalnymi komisjami wojewódzkimi skarżyć szpitale za błędy i zaniedbania, których są ofiarami.

Roszczenia poszkodowanych placówki medyczne pokrywają z dodatkowej obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej od zdarzeń medycznych, czyli błędów i zaniedbań lekarskich. Obowiązek jej posiadania nałożyła na szpitale ustawa z 15.04.2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654).

Aby dochodzić odszkodowania należy złożyć wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego. Składa się go do wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych właściwej ze względu na siedzibę szpitala. Wniosek wnosi się w terminie 1 roku od dnia, zaistnienia zdarzenia, ale termin nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia zdarzenia skutkujące zakażeniem, uszkodzeniem ciała, rozstrojem zdrowia albo śmiercią pacjenta. W przeciwieństwie do zasad ogólnych postępowania cywilnego, w przypadku wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego wnioskodawca nie musi udowodnić swojego roszczenia. W postępowaniu przed wojewódzkimi komisjami ustawodawca przyjął mniej wymagającą formę, jaką jest uprawdopodobnienie. W uzasadnieniu wnioskodawca nie musi wskazać konkretnego działania czy zaniechania, które miało doprowadzić do szkody, a jedynie uprawdopodobnić, iż doszło do zdarzenia skutkującego zakażeniem, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia.

Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego podlega opłacie w stałej wysokości 200 zł (art. 67d ust. 3 u.p.p.r.p.p). Opłata ta może zostać uiszczona gotówką w kasie urzędu wojewódzkiego, w którym ma siedzibę właściwa komisja wojewódzka, lub bezgotówkowo na rachunek bankowy tego urzędu. Potwierdzenie uiszczenia opłaty jest jednym z dokumentów obligatoryjnie dołączanych do wniosku (art. 67d ust. 2 pkt 2 u.p.p.r.p.p.).

Podstawa prawna: Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 poz. 159)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta