Medyczne podkolanówki, pończochy, rajstopy uciskowe. Kto szczególnie powinien ich używać?

2022-11-21 13:07 Materiał sponsorowany

Produkty uciskowe to powszechnie stosowane rozwiązanie w profilaktyce i leczeniu chorób żył kończyn dolnych oraz ich powikłań. Stopniowany ucisk zewnętrzny na tkanki usprawnia dosercowy przepływ krwi żylnej i limfy, co poprawia mikrokrążenie i przyspiesza miejscową regenerację zmęczonych kończyn.

Stopy
Autor: Getty Images

Kto powinien korzystać z podkolanówek, pończoch i rajstop uciskowych oraz w jaki sposób dobierać stopnie ich ucisku?

Wskazania do noszenia medycznych produktów uciskowych

Skuteczność kompresjoterapii została wielokrotnie potwierdzona naukowo1. Ze względu m.in. na bardzo niewielką inwazyjność i łatwość zakładania – medyczne produkty uciskowe cieszą się dużym zainteresowaniem bez względu na wiek i płeć.

Lekarze zalecają stosowanie produktów uciskowych dwóm grupom osób. Tym, którzy mają  już problemy z chorobami układu żylnego oraz takim, które stosują codzienną profilaktykę chcąc zmniejszyć uczucie „wieczornego” zmęczenia nóg lub starać się o lepsze wyniki w sporcie.

Kompresjoterapia a choroby układy żylnego żylne

Medycyna wyróżnia liczne zespoły chorobowe związane z niewydolnością żył kończyn dolnych. Najczęściej spotykane to:

  • przewlekła niewydolność żylna (PNŻ)
  • zakrzepica żył głębokich lub/i powierzchniowych
  • zespół pozakrzepowy;
  • wrzód  żylny
  • malformacje żylne.

Każde z tych schorzeń cechuje się nieco inną etiologią oraz przebiegiem. Wszystkie jednak łączy fakt , że istotnie obniżają codzienną jakość życia i mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, w tym do zakrzepowego zapalenia żył głębokich, a często nawet śmiertelnego zatoru tętnicy płucnej.

U chorych z jednoznaczną diagnozą stosowanie produktów uciskowych poprawia jakość życia przez m.in. zmniejszenie dolegliwości bólowych, obrzęku tkanek oraz przyspiesza powrót do pełnej aktywności życiowej po przeprowadzonym zabiegu.

Kompresjoterapia jako profilaktyka

Medyczne produkty uciskowe o stopniowanym ucisku można stosować profilaktycznie, zapobiegając zakrzepicy czy spowalniając rozwój niewydolności żylnej.

Najwięcej skorzystają osoby, które na co dzień pracują w długiej, jednostajnej pozycji stojącej lub siedzącej lub podczas długich podróży. Z kompresjoterapii korzystają zawodnicy uprawiający sport wyczynowo oraz amatorzy. Naukowo potwierdzono, że umiejętny ich dobór zmniejsza zmęczenie i pomaga „odpocząć mięśniom” po intensywnym wysiłku2.

Wysokiej jakości medyczne podkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe oferuje marka JOBST. Opracowała ona odrębne linie produktów z myślą o kobietach i mężczyznach, a także o osobach podróżujących i aktywnych fizycznie.

Na szczególną uwagę zasługuje seria produktów JOBST Opaque. To miękkie i kryjące podkolanówki, pończochy i rajstopy, które są dostępne w dwóch klasach kompresji, odpowiednio CCL1 i CCL2.

Jak dobierać medyczne produkty uciskowe?

Przede wszystkim należy zmierzyć obwody kończyn na wysokości kostki oraz w najszerszym miejscu łydki, pod kolanem oraz na wysokości uda w jego najszerszym miejscu. Najlepiej rano po wstaniu z łóżka oraz wieczorem pod koniec dnia i porównać.

Osoby, które kupują dopiero pierwsze podkolanówki lub rajstopy o zmiennym ucisku powinny skonsultować swój wybór z lekarzem.

Jak silna powinna być kompresja? To zależy od wskazań. Wyróżnia się kilka szkół, z których każda posługuje się nieco innymi wartościami. Zawsze jednak stopień kompresji określa się w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Im wartość jest wyższa, tym ucisk będzie silniejszy.

JOBST oferuje produkty kompresyjne, które wywierają ucisk na poziomie 15-21 mmHg (CCL1) oraz 20-32 mmHg (CCL2).

Pierwsza klasa ucisku jest zalecana do profilaktyki np. przy nawracającym uczuciu „ciężkich nóg„ oraz zmęczeniu i bólu w kończynach dolnych. To także dobre rozwiązanie w przypadku pojawienia się pierwszych zmian żylakowych lub przy obrzęku limfatycznym czy pourazowym.

Silniejszy ucisk (druga klasa) jest przeznaczony dla pacjentów z zaawansowanymi żylakami, przewlekłą niewydolnością żylną lub zakrzepicą żył powierzchniowych. W razie wątpliwości co do siły ucisku zaleca się konsultację lekarską.

Produkty z serii JOBST zostały zaprojektowane tak, aby można było z nich korzystać na co dzień. Są dostępne produkty dla kobiet i mężczyzn. Wygodnie się zakładają i zdejmują, z zewnątrz wyglądają naturalnie i delikatnie maskują niedoskonałości.

Więcej informacji na temat doboru stopnia kompresji do swoich potrzeb oraz wskazań do stosowania medycznych produktów uciskowych znajdziesz na: https://www.jobst.pl/.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?