Kompresjoterapia - nieinwazyjna metoda wspomagania leczenia chorób układu żylnego kończyn
Niewydolność układu żylnego i jej następstwa to obszerny zespół chorobowy o różnym nasileniu dolegliwości, który może wystąpić u każdego bez względu na wiek i płeć. Zalicza się do niego m.in. zakrzepicę żył głębokich, zespół pozakrzepowy, zakrzepicę żył powierzchownych lub przewlekłą niewydolność żylną, której objawem są m.in. żylaki. Choroby żylne znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego też wiele osób decyduje się na skomplikowane i ryzykowne zabiegi operacyjne. Okazuje się jednak, że często można ich uniknąć poprzez świadome zastosowanie kompresjoterapii. Co to za metoda i kto powinien z niej skorzystać?

Na czym polega kompresjoterapia?
Kompresjoterapia to bezinwazyjna metoda profilaktyki i leczenia chorób żylnych. Dobranie odpowiedniego stopnia ucisku pozwala skutecznie:
- zmniejszyć postęp rozwoju żylaków (zwłaszcza u osób wykonujących pracę długotrwale stojącą)
- zapobiegać zakrzepicy - przede wszystkim bardzo niebezpiecznej zakrzepicy żył głębokich
- ograniczyć obrzęki i nieprzyjemne uczucie „pełności” w nogach i poprawić ich sprawność ruchową
W stanach zaawansowanych kompresjoterapia skutecznie przyspiesza gojenie ran (owrzodzeń żylnych)1.
Metoda terapii poprzez ucisk bazuje na uzyskaniu optymalnego ciśnienia zewnętrznego celem wspomagania pracy pompy łydkowej tzw. ”obwodowego serca żylnego”. Innym rozwiązaniem znacznie trudniejszym do codziennego stosowania jest zakładanie przez chorego specjalnych bandaży uciskowych. Siła nacisku wyrażana jest w milimetrach słupa rtęci. Prawidłowe działanie bandaży zależy od wielu czynników:
- rodzaju i stopnia kompresji wybranego produktu
- budowy kończyny
- techniki zakładania i umiejętności osoby zakładającej
- aktywności ruchowej pacjenta oraz systematyczności jej stosowania
Niestety w praktyce stosowanie bandaży kompresyjnych nie jest szczególnie wygodne i wymaga pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego. Większość osób nie jest w stanie samodzielnie poprawnie z nich korzystać co powoduje, że skuteczność takiej terapii znacząco maleje2,3.
Czy można temu przeciwdziałać?
Chorzy z dolegliwościami żylnymi bez trudu znajdą w internecie wysokiej jakości produkty uciskowe np. marki JOBST. W przeciwieństwie do bandaży kompresyjnych medyczne podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe JOBST łatwo się zakłada i zdejmuje bez pomocy osób trzecich. Produkty te doskonale dopasowują się do kształtów ciała, zapewniając komfort noszenia oraz wyróżniają się wyjątkową trwałością. Dzięki technologii stopniowego ucisku poszczególne strefy produktu uciskają tkanki z różną siłą, co usprawnia obieg krwi żylnej.
Kto powinien stosować kompresjoterapię?
Kompresjoterapię zaleca się stosować u dwóch grup pacjentów. Pierwsza to chorzy , u których już występują objawy związane z chorobami żylnymi. Zwykle będzie to uczucie ciężkości w nogach, wizualnie widoczne początki żylaków, żylaki siatkowate (tzw. pajączki) czy obrzęk kończyn dolnych.
Warto pamiętać, że choroby żył nie zawsze muszą pojawić się w postaci pełnoobjawowej, dlatego w przypadku podejrzenia ich występowania warto czym prędzej skorzystać z porady lekarza. Najprawdopodobniej zleci on przeprowadzenie USG w celu oceny stopnia zaawansowania ewentualnej choroby.
Druga grupa osób, która skorzysta z podkolanówek, pończoch, czy rajstop uciskowych to osoby narażone na co dzień na spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej lub siedzącej, ale także wykonujące intensywny „stały” wysiłek fizyczny. Poza tym do czynników ryzyka zalicza się niską aktywność ruchową, antykoncepcję hormonalną, ciążę, otyłość, zaparcia, noszenie obcisłego ubrania i butów na wysokim obcasie. Są też czynniki od nas niezależne, takie jak uwarunkowania genetyczne (40% przypadków), płeć ( kobiety 5 x częściej), wiek i wzrost.
Osoby znajdujące się w grupie ryzyka mogą, a nawet powinny wdrożyć profilaktykę z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zabezpieczyć się przed rozwojem choroby.
Przeciwwskazania do kompresjoterapii
Choć terapia za pomocą produktów uciskowych co do zasady jest bezpieczna, niekiedy jej stosowanie warto w pierwszej kolejności skonsultować ze lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim chorych u których występują stany zapalne skóry lub mięśni. Stały ucisk może w pogorszyć odpowiedź zapalną. Bardzo ważnym przeciwwskazaniem jest niedokrwienie kończyn związane z miażdżycą lub/i cukrzycą .
Sporadycznie mogą pojawiać się też reakcje alergiczne na materiały z których wykonywane są produkty uciskowe. W przypadku produktów JOBST producent zdecydował się na mieszankę włókien odpowiednią nawet dla wrażliwej skóry.
Jak dobierać lecznicze produkty uciskowe?
Produkty uciskowe powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby4. Inne parametry kompresji będą optymalne dla osób aktywnych fizycznie, a z innych skorzystają kobiety w ciąży. Wybór wyższego stopnia kompresji niż klasa 1 zawsze powinien być poprzedzony wizytą u lekarza (I klasę ucisku możemy stosować bez konsultacji z lekarzem).
Delikatny ucisk wywierany przez produkty ze stopniowym uciskiem poprawia dosercowy przepływ krwi żylnej i limfy, łagodząc oraz zmniejszając powikłania.
Medyczne produkty uciskowe JOBST dedykowane są dla kobiet i mężczyzn. W ofercie JOBST znajdują się zarówno produkty codziennego użytku: JOBST Opaque, JOBST UltraSheer, JOBST forMen Explore, jak również dedykowane na różne potrzeby: dla podróżujących – JOBST Travel, dla osób uprawiających sport – JOBST Sport oraz dla kobiet w ciąży – JOBST Maternity.
Więcej informacji o produktach JOBST znajdziesz na stronie: https://www.jobst.pl/.