Jak zapobiegać powstawaniu chorób żył? Przegląd chorób występujących w układzie żylnym kończyn dolnych

2022-11-21 13:06 Materiał sponsorowany

Patologie układu żylnego mogą pojawić się bez względu na wiek i płeć. Skutecznie obniżają jakość życia, a nierzadko mogą prowadzić również do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Odpowiednio wczesne rozpoznanie pozwala wdrożyć profilaktykę a nawet uniknąć zabiegu operacyjnego lub zastosować jego minimalnie inwazyjną formę. Jakie choroby żył pojawiają się najczęściej i co możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia?

Ból nóg
Autor: Getty Images

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia chorób żylnych?

Na choroby żył narażeni jesteśmy wszyscy. Szacuje się, że nawet 50% Polaków w wieku 25 -70 lat cierpi z tego powodu. Lekarze wyodrębniają szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków oraz innych dolegliwości1. Do kluczowych przyczyn wpływających na zwiększone ryzyko chorób żylnych zalicza się:

  • Płeć

Stwierdza się, że kobiety chorują na dolegliwości żylne ponad 5-krotnie częściej niż mężczyźni. Winę za to ponosi budowa naczyń krwionośnych, które są bardziej kruche. U pań znacznie częściej występują tzw. teleangiektazje, czyli pękanie drobnych podskórnych naczyń krwionośnych. Często stanowią zapowiedź nadchodzących problemów angiologicznych.

  • Tryb życia i pracy

Choroby żylne mogą być też wywołane przez siedzący tryb życia, który utrudnia swobodny przepływ krwi w kończynach. Osoby, które mają na co dzień pracę siedzącą powinny co pewien czas wstać od biurka chociaż na chwilę i rozprostować nogi. To samo dotyczy osób, które regularnie przeciążają kończyny pracując w pozycji stojącej.

  • Hormonalne środki antykoncepcyjne

Okazuje się, że odpowiedzialne za przypadki zakrzepicy mogą być preparaty antykoncepcyjne zawierające zarówno same estrogeny, jak i ich połączenie z progesteronem. Choć ta zależność nie została jeszcze do końca poznana przypuszcza się, że zmiana stężenia określonych hormonów może powodować zwiększoną krzepliwość krwi.

Do występowania chorób żylnych może prowadzić również przewlekła otyłość oraz niewłaściwie zbilansowana dieta.

Jakie choroby występują w układzie żylnym kończyn dolnych?

Najpopularniejszą jest przewlekła niewydolność żylna (PNŻ). Może mieć ona charakter pierwotny lub nabyty. Objawem PNŻ zwykle są żylaki, powodowane przez nieprawidłową pracę żył związaną np. z ich zapalnym uszkodzeniem, budową zastawek żylnych lub osłabioną budową ścian żył prowadzącą do ich zwiększonego rozciągania. Mogą one przybrać delikatną postać wspomnianych już teleangiektazji (tzw. pajączków) lub poważnego w skutkach zaburzenia w postaci żylaków.

Inną, znacznie bardziej groźną chorobą jest zakrzepica żył głębokich. Wywołana przez zakrzep, który powstał w żyle głębokiej, który utrudnia (a często wręcz uniemożliwia ) przepływ krwi. Może prowadzić do zespołu pozakrzepowego, a nawet do zatoru tętnicy płucnej.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób żylnych?

Aby zmniejszyć ryzyko chorób żylnych warto dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularny ruch. Szczególnie dobrze sprawdzą się wszystkie dyscypliny, które aktywują układ kostno -mięśniowo- stawowy kończyn dolnych jak bieganie, nordic walking, pływanie lub kolarstwo. Osoby, które często bywają na siłowni powinny jednak uważać, ponieważ dźwiganie ciężarów ( na bezdechu czy izoimetryczne ) powoduje wzrost ciśnienia w kończynach dolnych co zwiększa ryzyko zakrzepicy.

Należy również dbać o dobre nawodnienie. Rozrzedzając krew ułatwiasz jej transport i rozprowadzenie po organizmie. Dietetycy zalecają picie około 2- 3 litrów wody dziennie. Czystą wodę można zastąpić także delikatnymi herbatami ziołowymi. Zdecydowanie odradza się nadmierne picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu oraz moczopędnego piwa ! Działają one odwadniająco i mogą jedynie nasilić objawy.

Jedną z najskuteczniejszych metod wspomagających profilaktykę i leczenie chorób żylnych jest kompresjoterapia3.

Osobom, które cierpią z powodu uczucia zmęczenia w nogach, spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej oraz kobietom w ciąży zaleca się stosowanie medycznych podkolanówek, pończoch lub rajstop o stopniowanym ucisku takich jak np. produkty marki JOBST.

Medyczne produkty uciskowe JOBST dedykowane są dla kobiet i mężczyzn. Są łatwe do zakładania i zdejmowania, doskonale dopasowują się do kształtów ciała, zapewniając komfort noszenia oraz wyróżniają się wyjątkową trwałością. Asortyment JOBST obejmuje zarówno produkty codziennego użytku: JOBST Opaque, JOBST UltraSheer, JOBST forMen Explore, jak również dedykowane na różne potrzeby: dla podróżujących – JOBST Travel, dla osób uprawiających sport – JOBST Sport oraz dla kobiet w ciąży – JOBST Maternity.

Więcej informacji na temat przyczyn, przebiegu oraz leczenia chorób układu żylnego oraz zaleceń do stosowania medycznych produktów uciskowych znajdziesz na: https://www.jobst.pl/.

Sprawdź, jaka jest twoja wiedza na temat chorób żylnych nóg

Pytanie 1 z 8
Co to są żylaki?