Jak domagać się uznania ojcostwa? [Porada eksperta]

2013-07-30 11:26

Witam, mam problem. Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży. Ojciec dziecka po siedmiu latach narzeczeństwa wypiera się dziecka. Nawet nie chce wiedzieć, co będzie miał. Nie wiem co mam w tej sytuacji zrobić, w jaki sposób udowodnić ojcostwo? Proszę o radę.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Udowodnić ojcostwo można przede wszystkim na drodze sądowej. Matka dziecka ma zawsze prawo domagać się od Sądu ustalenia ojcostwa. W sytuacji, w której istnieje tylko jeden potencjalny kandydat na ojca, sytuacja nie jest skomplikowana.

Sąd przede wszystkim nakaże przeprowadzenie badań genetycznych wykluczających, że osoba nie mogłaby być ojcem dziecka. Badania takie z prawdopodobieństwem 99% ustalają ojcostwo, natomiast w 100% wykluczają taką możliwość. Zatem na podstawie tychże badań będzie można powiedzieć, kto jest ojcem dziecka.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletniości.

Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.

Zakłada się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka.

To, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz. U. z 2012 poz. 778 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta