Gabinet lekarski w domu [Porada eksperta]

Witam! Jestem lekarzem i chciałbym otworzyć gabinet prywatny stacjonarny. Czy mogę przyjmować pacjentów w mieszkaniu? Pozdrawiam.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

TAK. Jest taka możliwość, ale wymaga od lekarza spełnienia odpowiednich wymogów. Lekarz wykonujący działalność leczniczą jako indywidualną praktykę lekarską musi dysponować pomieszczeniem, w którym będą udzielane świadczenia zdrowotne, wyposażonym w produkty lecznicze, wyroby medyczne, aparaturę i sprzęt medyczny odpowiedni do rodzaju i zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych oraz posiadać opinię właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o spełnieniu warunków wymaganych przy udzielaniu określonych świadczeń zdrowotnych, a także świadczeń udzielanych w zakresie określonym w art. 30 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Praktyka indywidualna prowadzona w domu musi być poddana rygorom tajemnicy lekarskiej. Pomieszczenie do przeprowadzenia badania musi być tak zaadoptowane, aby zapewnić pacjentowi intymność przy badaniu. Nie jest dopuszczalne przebywanie w tym samym pomieszczeniu osób postronnych. Nowością jest również wprowadzenie dla praktyk lekarskich indywidualnych obowiązku posiadania regulaminu organizacyjnego, a każdy z pacjentów powinien mieć możliwość zapoznania się z regulaminem organizacyjnym przed skorzystaniem z pomocy lekarskiej.

Podstawa prawna: Ustawa o działalności leczniczej (Dz.U. z 2012 poz. 217)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta