Czy ciąża przedłuża umowę o pracę? [Porada eksperta]

Witam! Mam problem, ponieważ jestem na zwolnieniu lekarskim od lekarza psychiatry, z powodu depresji po stracie dziecka. Nie wiem, jak będzie wyglądała moja sytuacja, ponieważ umowę o pracę mam do końca października, a planuję zajść ponownie w ciążę. Czyli jeżeli zajdę w październiku w ciążę, a dowiem się o tym w listopadzie, to już nie będę miała umowy o pracę? Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego z powodu ciąży, kiedy kończy się umowa o pracę?

Porada prawnika
Autor: Getty Images

Jeżeli udowodni Pani pracodawcy, iż jest w ciąży, wówczas pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy. Umowa taka zostanie przedłużona automatycznie do dnia porodu. Jeżeli natomiast po powrocie ze zwolnienia lekarskiego nie będzie Pani w ciąży umowa wygaśnie.

Zgodnie z art. 177 par.1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Praca kobiety w ciąży podlega wzmożonej ochronie. Jest ona uprawniona do urlopu wychowawczego i zasiłku wychowawczego. Zatem z chwilą, kiedy kobieta zajdzie w ciążę jest prawnie chroniona. Trwałość zatrudnienia w okresie ciąży chroniona jest zakazem rozwiązania umowy o pracę oraz zmiany wynikających z niej warunków pracy i płacy.

Podstawa prawna: Ustawa kodeks pracy ( Dz.U. z 1998 Nr 21 po. 94 ze zm.)

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta