Brak ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego - czy muszę płacić karę? [Porada eksperta]

2014-07-03 19:59

Niedawno przeczytałam, że jeśli ktoś nie był ubezpieczony przez jakiś okres, by ubezpieczyć się dobrowolnie, musi wnieść opłatę dodatkową - karę za brak ciągłości ubezpieczenia zdrowotnego. Czy ta sama zasada obowiązuje, jeśli to pracodawca zacznie odprowadzać za mnie składki na ubezpieczenie zdrowotne (w ramach umowy o pracę czy zlecenie)? Czy ja wtedy też będę musiała płacić taką karę? Pytam, bo od ukończenia studiów, czyli przez 3 lata, pracuję na umowę o dzieło (i oczywiście od tego czasu nie mam ubezpieczenia zdrowotnego), a kiedyś w końcu podpiszę umowę o pracę.

Porada prawnika
Autor: Getty Images

W mojej ocenie nie ma przesłanki, aby pracodawca zatrudniający osobę na umowie o pracę musiał za nią wnieść opłatę dodatkową za fakt, że pozostawała ona wykluczona z ubezpieczenia zdrowotnego. Najlepiej będzie jednakże skontaktować się z NFZ co do interpretacji przepisów.

Osoba, która nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, może ubezpieczyć się dobrowolnie na podstawie pisemnego wniosku złożonego w Funduszu. W celu podpisania umowy o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, osoba spełniająca warunki do objęcia tym ubezpieczeniem, powinna zgłosić się do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W chwili składania wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym liczony jest okres czasu, jaki upłynął od dnia wygaśnięcia poprzedniego tytułu do ubezpieczenia.

W przypadku, gdy przerwa jest dłuższa niż 3 miesiące zawarcie umowy uzależnione jest od wniesienia opłaty dodatkowej na rachunek Narodowego Funduszu Zdrowia. Wysokość tej opłaty uzależniona jest od okresu, w którym osoba ubezpieczająca się dobrowolnie nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i wynosi: od 3 miesięcy do roku - 20% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki - w II kwartale 2014 r. – 779,39 PLN; od roku do 2 lat - 50% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki - w II kwartale 2014 r. – 1948,49 PLN; od 2 lat do 5 lat - 100% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki -w II kwartale 2014 r. – 3896,97 PLN; od 5 lat do 10 lat - 150% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki - w II kwartale 2014 r. – 5845,46 PLN; powyżej 10 lat - 200% dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki – w I kwartale 2014 r. – 7793,94 PLN.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta