Po śmierci męża ciągle choruję [Porada eksperta]

2018-04-07 12:04

Mam chory kręgosłup, kamienie w woreczku żółciowym, a ostatnio od dłuższego czasu mrowienie w lewej dłoni. Stwierdzono zespół cieśni nadgarstka. Boję się, że za dużo tych zabiegów chirurgicznych czeka mnie w najblizszym czasie. Od 3 lat, od śmierci męża prześladują mnie choroby i wciąż coś złego się wokół mnie dzieje. Może jest jakieś leczenie naturalne, szczególnie dłoni, bo to przeszkadza mi w codziennych zajęciach? Ciekawi mnie skąd u mnie takie schorzenie? Pracowałam przez 32 lata jako pracownik biurowy, ale nie pisałam dużo na maszynie.

Porada energoterapeutki
Autor: Getty Images

Zespół cieśni nadgarstka występuje wtedy, gdy nadgarstek jest wygięty w jedną stronę. Może pojawić się zapalenie ścięgien, następuje mrowienie palców oraz ból w nadgarstku, ograniczający ruchy przy wykonywaniu pracy. Taka dolegliwość może nas spotkać nie tylko, gdy dość długo piszemy na maszynie, pracujemy przy komputerze czy przez wiele lat piszemy długopisem lub wykonujemy te samą czynność, która powoduje napięcia w nadgarstku.

Leczenie w zależności od rozwoju choroby może odbywać się przez unieruchomienie, podawanie lekarstw przeciwzapalnych i w najgorszym wypadku zabieg operacyjny. Trzeba więc zmobilizować się i zastosować odpowiednia rehabilitację, fizykoterapię, krioterapię czy odpowiednią gimnastykę, która przyniesie ulgę.

W schorzeniach kręgosłupa także profilaktyka jest mile widziana.

Spacery na świeżym powietrzu, odpowiednia gimnastyka dopasowana do wieku.

Częste zmiany pozycji przy siedzeniu na krześle, wszelkie ciężary, rozkładajmy na obie ręce.

Spanie na dobrym nie zbyt miękkim materacu, dobrze jest także nosić wygodne obuwie na płaskim obcasie, dość szerokie w palcach.

Profilaktyka powinna objąć także woreczek żółciowy, który jest dość mocno przeciążony. Możemy mu pomóc przez zastosowanie odpowiedniej diety. Ważne by wszelkie posiłki były spożywane w spokoju i miłej atmosferze. Każdy kęs dokładnie przeżuwany dbając o to, by został zmieszany ze śliną dzięki temu zwiększy się przemiana materii co zapobiegnie niestrawności. Wszystkie potrawy gotować na parze, rezygnując ze smażonych czy panierowanych dań. Do lamusa odstawmy ciasta, pączki i inne ciasteczka robione na smalcu. Jadłospis musi opierać się na diecie bogatej w błonnik i witaminy, a więc wszelkie warzywa i owoce powinny przyciągać nasz wzrok. Zaprośmy je do domu i spożywajmy kilka razy dziennie, wtedy woreczek choć trochę odetchnie.

Potrzebny jest Pani solidny wypoczynek, proszę więc wyjechać miarę możliwości na kilka dni i solidnie wypocząć. Wtedy wszelkie dolegliwości zmniejszą swoją intensywność działania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.