Niewyrównana cukrzyca [Porada eksperta]

2013-04-07 17:03 Ewa Morawska

Od ponad 10 lat choruję na cukrzycę typu 1. Kiedyś nie miałam większych problemów z utrzymaniem dobrych wyników cukrów, jednak ostatnio mam z tym wiele problemów. Nie mogę jej wyrównać, a jednocześnie nie chciałabym przytyć w związku ze zwiększeniem insuliny. Proszę o pomoc!

Witam,
Ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu, jazda na rowerze, spacery lub praca w ogrodzie mają dobry wpływ na utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. Bo czym lepsza kondycja fizyczna, tym mniej dostarczymy insuliny w zastrzyku. Utrzymanie kondycji fizycznej dotyczy nie tylko osób z nadwagą, ale także osób szczupłych. Dobrze jest zasięgnąć porady u dietetyka, który ustawi odpowiednia dietę pod Pani kątem spożywania odpowiednich ilości węglowodanów, tłuszczów czy białka, które są potrzebne, by utrzymać dobry poziom insuliny. Nie zwalnia nas to od zwracania bacznej uwagi na to co jemy czy pijemy, dokładnie analizując ilość korzystnych składników w danym pożywieniu. Regularne odżywianie ograniczenie spożywania cukru, zwracanie uwagi na to co jest napisane na produktach spożywczych (etykietach) i analizowanie tej zawartości ma niebagatelny wpływ na utrzymanie równowagi wewnątrz ciała. Każdy posiłek powinien być urozmaicony, a jego spożywanie powinno odbywać się w spokoju by organizm mógł wolno uwalniać glukozę do krwi. Nie ma innej drogi jak liczenie kalorii czy odpowiednich współczynników oraz konsekwencja i upór w stosowaniu odpowiedniej diety. Wszystko to w końcowej fazie powinno ustabilizować poziom cukru we krwi. Nie bez znaczenia jest stan psychiczny, stresy, pośpiech, brak odpowiedniej ilości snu mogą wypłukiwać witaminy (D,E, chrom) tak potrzebne dla utrzymania dobrego poziomu cukru we krwi. Spróbujmy opanować kilka technik relaksacyjnych (joga, trening autogenny, specjalne oddechy), które pomogą zrelaksować ciało i umysł. Można rozejrzeć się wśród ziół i wybrać takie które będzie nas wspomagało. Na przykład owoc - gorzki melon jest azjatyckim lekarstwem na cukrzycę i bardzo dobrze radzi sobie z ustaleniem poziomu cukru. Owoc trzeba zmiksować w sokowirówce z mała ilością wody i wypić. Następnie ziele zwane gurmar (kapsułki), które wspomaga pracę trzustki, która może szybko odbudować swoje komórki. Znany wszystkim cynamon (spala cukier we krwi), który zmieszany z wodą dobrze sobie radzi z naszym cukrem. Wodę i dwie łyżeczki cynamonu gotujemy przez chwile na wolnym ogniu. Po zagotowaniu przecedzamy i gdy już wystygnie możemy taką miksturę pić - dziennie około jednego litra, a nadmiar ekstraktu trzymamy w lodówce. No i oczywiście pozytywne myślenie - nie poddawanie się złym nastrojom. Polecam także odwiedzenie energoterapeuty, który wspomoże Panią w powrocie do zdrowia. Czego życzę Pani z całego serca. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Ewa Morawska

Mistrzyni SKHM Seichim i reiki, energoterapeutka i uzdrowicielka, doradca życiowy. Przyjmuje w Markach (osiedle Lisi Jar 12, tel.kom. 0 501 076 298) 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE