Leczenie dotykiem: akupunktura, akupresura i refleksoterapia

2008-01-25 12:56

Metody leczenia dotykiem to akupunktura, akupresura i refleksoterapia. Pobudzanie odpowiednich punktów na ciele odblokowuje przepływ energii i przywraca fizyczną równowagę organizmu.

Leczenie dotykiem: AKUPUNKTURA, AKUPRESURA, REFLEKSOTERAPIA
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Akupunktura
  2. Akupresura
  3. Refleksoterapia

Leczenie poprzez dotyk – akupunkturaakupresurarefleksoterapia – opiera się na teorii meridianów, czyli kanałów przepływu energii. Na nich ulokowane są punkty, w których gromadzony jest zapas qi. Choroba powstaje wtedy, gdy w jakimś punkcie nastąpi blokada. Układ meridianów i rozmieszczonych na nich punktów energetycznych tworzy swoistą mapę ciała, opisaną już w „Księdze Żółtego Cesarza”. Meridiany i ich odgałęzienia są wewnętrznymi drogami łączącymi wszystkie narządy. Wyróżnia się 12 kanałów głównych i 8 dodatkowych, a każdy połączony jest z określonym narządem. Dzięki tym połączeniom ciało stanowi jednolitą, organiczną całość. Znając wzajemne relacje między punktami i narządami, lekarz medycyny chińskiej może poprzez drażnienie wybranych punktów leczyć konkretne, nawet odległe od nich narządy. Na przykład ból głowy będzie zwalczał przywracając równowagę w obrębie wątroby, jeśli uzna, że tam właśnie tkwi przyczyna bólu. Zupełnie inne jest podejście klasycznej medycyny zachodniej, która potraktuje ból głowy jako wyizolowaną dolegliwość i będzie go leczyć objawowo.

Akupunktura

Najpowszechniej stosowana przez lekarzy medycyny chińskiej metoda leczenia. Stosuje się ją w celu usunięcia zatorów energetycznych w meridianach. Działanie lecznicze osiąga się, wbijając bardzo cienkie igły w punkty wzdłuż meridianów. Jest bardzo skuteczna w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie dolegliwości bólowych (stosuje się ją np. w znieczulaniu).

Ważne

Razem lub wymiennie z akupunkturą stosuje się często przyżeganie (moksę), czyli rozgrzewanie punktów na skórze. Moksa jest to wysuszone i skręcone w postać cygara ziele, powszechnie znane jako bylica pospolita. Zawiera substancje pobudzające i rozgrzewające. Przenikają one do skóry i udrażniają kanały. Tlącą się moksę zbliża się do ciała – na tyle blisko, by rozgrzać, i na tyle daleko, by nie poparzyć.

Akupresura

Najstarsza forma leczenia, zwana też masażem punktowym. Można ją stosować przy zwalczaniu wielu chorób (poza nowotworami). Istnieje kilka technik akupresury, najbardziej zaawansowaną stanowi masaż liniowy wzdłuż meridianów, z zastosowaniem różnych rodzajów ruchów.

Refleksoterapia

Metoda wspomagająca leczenie, szczególnie pomocna w leczeniu bólu. Terapia opiera się na założeniu, że każda część ciała jest odbiciem całości. I tak np. stopa, dłoń, ucho – zawierają jakby odwzorowanie mapy ciała, a poszczególne punkty na tej mapie są odbiciami (refleksami) konkretnych narządów. Masowanie jakiegoś refleksu powoduje lepsze ukrwienie odpowiadającego mu narządu.

miesięcznik "Zdrowie"