Koka - liście koki na chorobę wysokościową i nie tylko

2015-07-10 13:22

Liście koki są powszechnie spożywane przez mieszkańców Ameryki Południowej, zwłaszcza tych, którzy żyją w krajach andyjskich. Liście koki pomagają także turystom przetrwać górskie wycieczki na większych wysokościach, gdyż łagodzą objawy choroby wysokościowej (wysokogórskiej). Sprawdź, jakie właściwości mają liście koki i ile wspólnego mają z kokainą.

Spis treści

  1. Liście koki - właściwości zdrowotne
  2. Liście koki jak narkotyk

Liście koki podchodzą z rośliny o nazwie krasnodrzew pospolitego (Erythroxylum coca Lam.), znanej także jako krzew kokainowy lub kokainowiec pospolity. Krasnodrzew pospolity w stanie naturalnym występuje w Ameryce Południowej w wilgotnych lasach wschodnich stoków Andów w Peru, Boliwii i Kolumbii na wysokości 600-2000 m n.p.m., gdzie jest uważany za roślinę świętą.

Liście koki - właściwości zdrowotne

Mieszkańcy Ameryki Południowej traktują liście koki jako bogate źródło składników odżywczych oraz substancję, która poprawia samopoczucie. Po kokę sięgają zwłaszcza mieszkańcy krajów andyjskich, którzy żyją w niesprzyjającym, wysokogórskich klimacie, gdzie jest mała ilość tlenu w powietrzu. Żucie liści koki lub picie mate de coca, czyli herbaty ze świeżych liści koki, rozrzedza krew, co jest niezbędne do życia w takich warunkach. Warto wiedzieć, że La Paz, czyli stolica jednego z krajów andyjskich - Boliwii, leży na wysokości ponad 4 tysięcy metrów.

Święta roślina Inków pomaga także turystom w górskich przerwach, gdyż łagodzi dolegliwości związane z chorobą wysokościową. Choroba wysokogórska to zespół objawów będący wynikiem braku adaptacji do warunków panujących na dużych wysokościach - powyżej 2500 m n.p.m. Wówczas zawartość tlenu w powietrzu, ze względu na rozrzedzenie atmosfery, obniża się. Wówczas pojawiają się ból głowy i silne zawroty, nudności i wymioty oraz brak apatytu, ogólne osłabienie organizmu i zaburzenia koordynacji ruchowej.

Liście koki jak narkotyk

W większości krajów, także w Polsce, liście koki są zakazane, ponieważ zawierają w sobie ok. 1-2 proc. kokainy i są traktowane jak narkotyk. Zawartość kokainy zależy od tego, na jakiej wysokości rośnie krzew. Wykazano, że im wyższe jest położenie miejsca uprawy krzewu koki nad poziomem morza, tym wyższa jest zawartość kokainy w jego liściach (jednak naukowcy nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego). Maksyminie może zawierać 2 proc. tego narkotyku. Warto wiedzieć, że na wyprodukowanie 1 kg kokainy potrzeba 45 kg suszonych liści koki.