Jiaogulan (gynostemma), czyli "zioło życia" - leczy czy szkodzi?

2017-07-20 16:19 Monika Majewska

Jiaogulan (gynostemma), znane także jako "zioło życia" lub "ziele długowieczności", podobno jest "lekiem" na wszystko: raka, serce, wątrobę, depresję, cukrzycę, astmę, migrenę, problemy ze snem, itd. Jednak swoją sławę gynostemma zyskała dzięki temu, że przedłuża życie. Niestety, badania naukowe, które mogłyby potwierdzić cudowne właściwości "zioła życia", są skąpe, a Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed tym specyfikiem. Czym jest "zioło życia" i jakie naprawdę posiada właściwości?

Jiaogulan (łac. Gynostemma Pentaphyllum) to inaczej "zioło życia" lub "ziele długowieczności". Skąd ta nazwa? Podobno w tradycyjnej medycynie chińskiej gynostemmę najbardziej ceni się za to, że przedłuża życie. W południowych Chinach, skąd pochodzi, podobno od lat zamiast tradycyjnej zielonej herbaty ludzie piją napar z jiaogulan, a ich średnia wieku sięga 100 lat. W związku z tym w Chinach nazwano je "zielem długowieczności" (a nawet nieśmiertelności). Pod taką nazwą jest reklamowana w sklepach internetowych, gdzie cieszy się coraz większą popularnością, na którą zapewne ma wpływ wiara nie tylko w przedłużenie życia, lecz także w magiczne właściwości "chińskiego zioła" oraz przekonanie, iż jest w stanie wyleczyć każdą chorobę. Co zastanawiające, gynostemma jest dostępna tylko w sprzedażny internetowej, m.in. w sklepach internetowych z roślinami ozdobnymi czy z herbatą i w internetowych zielarniach (nie mylić ze sklepami zielarskimi). Próżno jej szukać w stacjonarnych sklepach z ziołami. Co ciekawe, jest nieosiągalna także w internetowych sklepach zielarskich, które mają swoje stacjonarne odpowiedniki.

Jiaogulan (gynostemma ) - właściwości "zioła życia"

Ekstrakt z Gynostemmy obniża poziom cholesterolu i triglicerydów, twierdzą japońscy naukowcy. Przebadali oni wpływ  gypenozydów zawartych w omawianym ziele na profil lipidowy szczurów, których dieta zawierała węglowodany i duże ilości tłuszczu. Po 7 tygodniach podawania wyciągu zawierającego gynepozydy odnotowano obniżenie poziomu cholesterolu i triglicerydów o 32 proc. i 34 proc.

Drzewko kosztuje ok. 20 zł, podobnie jak suszone liście, z których można przyrządzić herbatę, a nasiona ok. 5 zł.

Do podobnych wniosków doszli badacze z Sydney.¹ Prowadzili oni badania na otyłych szczurach, które miały wysoki poziom cholesterolu. Gryzonie otrzymywały przez 4 dni wyciąg z Gynostemmy w dawce 250 mg kg–1. Stwierdzono, że poziom triglicerydów obniżył się o 33 proc., cholesterolu całkowitego o 13 proc., a LDL o 33 proc. Efekt ten utrzymywał się przez 5 tygodni.

Z kolei tajwańscy uczeni z Kaohsiung Medical College odkryli, że gynostemma działa ochronnie na wątrobę.² W swoim eksperymencie zastosowali model stanu zapalnego wątroby, który został wywołany acetaminofenem i CCl4 (związki te, powodowały uszkodzenie tkanki wątrobowej). Naukowcy stwierdzili, że podanie wyciągu wodnego Gynostemmy  w ilości 100, 300 i 500 mg  kg–1 zmniejszało zmiany martwicze wątroby, obniżało poziom enzymów wątrobowych.

Jiaogulan (gynostemma) w walce z cukrzycą typu 2?

Gypenozydy zawarte w ziele wykazują działanie przeciwcukrzycowe, wspomagają leczenie i profilaktykę cukrzycy, przekonują szwedzcy uczeni z Karolinska University Hospital.³ Przeprowadzili oni badania kliniczne na niewielkiej (bo liczącej 24 osoby) grupie chorych na cukrzycę typu 2. Jedna grupa otrzymywała placebo, druga 6 g/dzień Gynostemmy w postaci herbaty przez 12 tygodni. Chorzy byli informowani o stosowaniu prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Podczas doświadczenia badano stężenie glukozy na czczo, hemoglobinę glikowaną HbA 1C. Po 12 tygodniach leczenia stężenie glukozy we krwi na czczo spadło do poziomu 3,0 ± 1,8 mmol/dm3 (grupa pijąca gynostemmę) w porównaniu do grupy kontrolnej 1,8 ± 2,2 mmol/dm3, natomiast poziom HbA1C zmniejszył się o 2 proc.. Badania te potwierdzają, że wyciąg z Gynostemmy może mieć znaczenie w leczeniu cukrzycy typu 2.

Jiaogulan (gynostemma) może uchronić przed wrzodami?

Jak wynika z badań prowadzonych na zwierzętach wyciąg z Gynostemmy działa ochronnie na śluzówkę żołądka i przeciwwrzodowo. Naukowcy z University of Toronto przeprowadzili badania na szczurach będących 48h na czczo. W  celu wywołania uszkodzeń błony śluzowej żołądka jednej grupie podawali etanol, co powodowało uszkodzenie błony śluzowej żołądka, drugiej - niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zwierzętom z obu grup podano wyciąg z Gynostemmyw ilości 400 mg/kg m.c. 60 min przed wywołaniem uszkodzeń błony śluzowej żołądka. Stwierdzono zahamowanie powstawania wrzodów, zwiększone wydzielanie śluzu, zwiększenie zawartości hexozaminy (ważnego wskaźnika wydzielania śluzu).

CZYTAJ TEŻ: Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa. Jak uprawiać jiaogulan

Jiaogulan (gynostemma) może złagodzić ataki astmy?

W leczeniu napadów astmy, gdzie stosowane są leki rozkurczające oskrzela, pomocne mogą być również wyciągi roślinne, np. wyciąg z gynostemmy, przekonują włoscy naukowcy z University of Messina.4 Zbadali oni rozszerzające działanie gynostemmy na oskrzela uśpionych eterem etylowym świnkach morskich. Skurcz oskrzeli u świnek wywołano w próbie prowokacyjnej podając histaminę. 20 min po wywołaniu reakcji jednej grupie podawano wyciąg wodny gynostemmy, drugiej wyizolowane gypenozydy. Stwierdzono, że dożylne podanie wyciągu z Gynostemmy zmniejszało skurcz oskrzeli wywołany przez histaminę.

W drugim badaniu, świnki morskie uczulono alergenem i podano takie same ilości ekstraktu gynostemmy i gypenzoidów. Ekstrakt w 80 proc. zmniejszał skurcz oskrzeli wywołany przez antygen. Podobne działanie wykazywały wyizolowane gypenozydy, ale czas trwania i intensywność działania był mniejszy niż ekstraktu.

Jiaogulan (gynostemma) - cudowne zioło czy chwyt marketingowy?

Niestety, przedstawione wyżej badania były przeprowadzone głównie in-vitro lub na zwierzętach (w związku z tym nie ma gwarancji, że zioło tak samo działa na ludzi). Z kolei te na ludziach były przeprowadzane na zbyt małej liczbie osób i zbyt krótko, by można było jednoznacznie potwierdzić właściwości lecznicze zioła.

Ważne

Jiaogulan (gynostemma) - nie mieszaj ziół z lekami!

Osoby, które zmagają się z różnymi schorzeniami i przyjmują leki, powinny przed spożyciem jakichkolwiek ziół (nie tylko "ziela długowieczności") skonsultować się z lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Wszystko dlatego, że zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa. A lekarze niewiele wiedzą na temat "zioła życia", w związku z tym nie są w stanie przewidzieć, jakie mogą być skutki jego mieszania z lekami lub niewłaściwego stosowania. Ponadto każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.

Pamiętaj: zioła kupuj w sklepach zielarskich i aptekach (ale nie przez internet czy na bazarach), a przed ich zażyciem koniecznie poradź się lekarza.

Źródło:

1. Anti-hyperlipidemic and hypoglycemic effects of Gynostemma pentaphyllum in the Zucker fatty rat., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17207412

2. Antioxidant and hepatoprotective effects of Anoectochilus formosanus and Gynostemma pentaphyllum, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10794120

3. Antidiabetic effect of Gynostemma pentaphyllum tea in randomly assigned type 2 diabetic patients, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20213586

4. Bronchodilatory effects of the aqueous extract of Gynostemma pentaphyllum and gypenosides III and VIII in anaesthetized guinea-pigs, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16102262

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
Morran
|

leki nie zapewniają nieśmiertelności, więc jest to jakaś alternatywa i wolna decyzja. Jeżeli ktoś sobie złamie nogę, to próbuje się dostać do szpitala, tak sobie wyobrażam. Otyłość, toksyczne, tłuszczowe uszkodzenie wątroby, choroby serca, krążenia i nowotwory to prawie 100% poważnych problemów.

Anonymous
|

Jak nie ma rzetelnych testów, ten artykuł sam sobie przeczy a ja myślałem że to taka rzetelna strona. Chińczycy piją od wieków a niżej "nie ma rzetelnych badań na ludziach" xD "szczyt mądrości"

Buba
|

Jeśli działa na Chińczyków ,to podziała i na europejczykōw. W Polsce jest taka marna opieka zdrowotna,że ja od razu kupuję sadzonkę i będę wtryniać liście. A nawet zasusze na herbatkę. Chińczycy mają bogatą aptekę zielarską,więc o co wam chodzi. To jest już przetestowane.

ric
|

czyli jednym zdaniem , na głowy bolenie i kuśki stojenie

Revealer
|

"Jiaogulan (gynostemma) - cudowne zioło czy chwyt marketingowy?

Niestety, przedstawione wyżej badania były przeprowadzone głównie in-vitro lub na zwierzętach (w związku z tym nie ma gwarancji, że zioło tak samo działa na ludzi). Z kolei te na ludziach były przeprowadzane na zbyt małej liczbie osób i zbyt krótko, by można było jednoznacznie potwierdzić właściwości lecznicze zioła."

Na koniec jak zwykle zaklamana propaganda przemyslu farmaceutycznego i autorow sponsorownaych prze nia ,poddajaca znow w watpliwosc rzeczy ,ktore naprawde lecza.

ania
|

buahahahahahahahaha

sdf
|

Skoro chcę dobrze wypocząć po co mi tabletki nasenne na bazie passiflory czy chmielu jak mogę sam zaparzyć bez chemicznych cudów trujących mój organizm. To samo ze skórą czy paznokciami. Zamiast leków wystarczy zdrowiej zjeść a pokrzywka albo czystek pomogą. Pół cytrynki z rana i gripex itd zbędne. Błonnik dla zmazania śmietnika w układzie pokarmowym zamiast leków na żołądek. Ja tak żyje i jeszcze ze 100 lat żył będę. Jak ktoś woli leki bo są fajne i kolorowe to jego sprawa. Lekoman to też narkoman :)

B.
|

Dziekuje wszystkie za informacje :-)
Kazdy kto ma troche oleju w glowie, Wie ze nie mozna liczyc' na cud biorac ziola ktôre wspomagaja organizm. Normalnie powinien sam sie regenerowac' zyjac zdrowo i w zdrowym srodowisku.
W ciezkich chorobach chwytamy sie brzytwy, zdrowiejemy lub nie; Czytalam o czystku, probowalam mi niesety bardzo zaszkodzil bio

ten portal jest zaklamany
|

jak cala medycyna Rockefellerowska, wiec nie mam zamiaru więcej tego badziewia czytać. A to zioło pomogło mi w całkowitym wyleczeniu się z cukrzycy typ b. Pozdrawiam myślących.

monika
|

czyżby faktycznie brakowało badań medycznych na tej roślinie????? a może firmom farmaceutycznym to na rękę żebyśmy żyli jak ci bezwolni ślepcy i ostatnie pieniądze wydawali na leki. Poczytajcie sobie tu badania z uniwersytetu w Łodzi:
http://www.ptfarm.pl/pub/Fi...