Olej z marihuany (konopi), czyli „łzy feniksa”. Czy leczy raka i inne choroby?

2017-09-12 8:48

Olej z marihuany (olej z konopi), inaczej "łzy feniksa" lub olej RSO, to nie to samo co olej konopny. Olej z konopi przez niektórych jest uważany za lek ratujący życie. Przekonują oni, że olej z marihuany m.in. może wyleczyć z glejaka (rodzaj raka mózgu) oraz zmniejszyć liczbę napadów padaczkowych. Jednak mimo to olej z konopi, jak i samo wykorzystywanie marihuany w celach leczniczych, wciąż budzi wiele kontrowersji. Sprawdź, jak działa olej z konopi i czym się różni od marihuany leczniczej w formie tabletek czy kropli.

Olej z marihuany (konopi), czyli „łzy feniksa”. Czy leczy raka i inne choroby?
Autor: Thinkstockphotos.com Olej z marihuany (konopi), czyli „łzy feniksa”. Czy leczy raka i inne choroby?

Spis treści

  1. Olej z marihuany (konopi) – właściwości lecznicze
  2. Olej z marihuany (konopi) - czy może uzależniać?
  3. Olej z marihuany - zalety marihuany leczniczej. Na jakie schorzenia pomaga?
Czy można przedawkować marihuanę?

Olej z marihuany (olej z konopi), inaczej "łzy feniksa" lub olej RSO, to olej otrzymywany z kwiatów konopi indyjskiej metodą opracowaną przez Ricka Simpsona (stąd nazwa olej RSO - Rick Simpson Oil). Olej ten zawiera silne stężenie THC (delta-9-tetrahydrocannabinol) – środka psychoaktywnego i głównej substancji czynnej marihuany. Szacuje się, że olej RSO zawiera nawet do 95-98 proc. TSH. Dla porównania – konopie same w sobie zawierają od 5 do 20 proc. tego związku. Tym samym olej z marihuany jest jednym z najmocniejszych naturalnych medykamentów.

Olej z marihuany (konopi) – właściwości lecznicze

Udowodniono naukowo, że marihuana wykazuje liczne właściwości lecznicze – m.in. działa przeciwbólowo (co jest wykorzystywane zwłaszcza u pacjentów chorych na raka), u osób po chemioterapii przeciwdziała wymiotom, u pacjentów z AIDS poprawia apetyt, a chorym na stwardnienie rozsiane zmniejsza spastyczność mięśni.

SPRAWDŹ >> MARIHUANA ma właściwości lecznicze przydatne w terapii raka, stwardnienia rozsianego, jaskry

Obiecujące są także wyniki badań naukowców z New York University Langone Comprehensive Epilepsy Center, dotyczące właściwości płynnego ekstraktu marihuany. Przekonują oni, że ekstrakt może być skuteczny w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci i u dorosłych. W eksperymencie wzięło udział 213 osób – dzieci i dorośli (średnia wieku wynosiła 11 lat) - chorych na ciężkie typy padaczki, oporne na leczenie, takie jak m.in. zespół Dravet i zespół Lennoxa-Gastauta.

Badanym raz na dobę, doustnie podawano ekstrakt konopi indyjskich zawierający CBD - substancję czynną, która nie ma działania psychoaktywnego. Okazało się, że u 137 osób, które zakończyły 12- tygodniowy test, częstość napadów padaczkowych w czasie trwania terapii zmniejszyła się o średnio 54 proc. Natomiast u 23 chorych z zespołem Dravet, którzy otrzymywali lek przez pełne 12 tygodnie, częstości napadów spadła o 53 proc. Z kolei u 11 pacjentów z zespołem Lennoxa-Gastauta, którzy zakończyli badanie o czasie, zaobserwowano spadek częstości atonicznych napadów o 55 proc. 12 osób zakończyło test wcześniej ze względu na działania niepożądane (m.in. senność, biegunka).

Ważne

Co to jest marihuana medyczna?

Marihuana medyczna to środki farmakologiczne - w formie tabletek, kropli lub suszu - produkowane z konopi indyjskiej pochodzącej ze specjalnej hodowli. Dzięki temu marihuana medyczna zawiera więcej substancji leczniczej i jest niemalże pozbawiona substancji psychoaktywnej, czyli THC (związek z grupy kannabinoidów). W związku z tym chory przyjmujący marihuanę leczniczą nie wprowadza się w stan narkotyczny, jak ma to miejsce w przypadku palenia trawki. Dodatkowo marihuana medyczna jest podawana w określonych (zwykle minimalnych) dawkach, by uzyskać efekt leczniczy, i pod kontrolą lekarza.

Nie ma natomiast badań dotyczących właściwości oleju z konopi, w związku z tym nie wiadomo, czy jest on skuteczny (bądź nieskuteczny). Lekarze tłumaczą, że nie znają jego składu, ani tego, jak był spreparowany. Nie wiadomo także, jak go dawkować.

Jednak z obserwacji osób, które zażywają olej z marihuany lub podają go swoim bliskim chorym, wynika, że wykazuje one działanie lecznicze, a dodatkowo działa szybciej niż marihuana medyczna w formie tabletek czy kropli.

Nazwa „olej RSO” pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska Ricka Simpsona, który jak pierwszy zaczął stosować olej z kwiatów konopi indyjskich

Na przykład, u dziecka chorego na padaczkę lekooporną po podaniu oleju RSO liczba napadów spadła nawet do 80 proc. i – co bardzo ważne - efekty lecznicze były widoczne od razu. W przypadku marihuany leczniczej efekty były również pozytywne, ale nie tak natychmiastowe jak w przypadku nielegalnego oleju. Poza tym są doniesienia o wyleczeniu z glejaka (u pacjenta, który – według lekarzy – był już nieuleczalnie chory i skierowany do hospicjum) i z nowotworu węzłów chłonnych za pomocą oleju z kwiatów konopi indyjskich. Te przypadki to dla osób, które nie kierują się EBM (medycyną opartą na dowodach) potwierdzenie, że olej RSO działa.

W związku z tym konieczne są szersze badania, które określą, jakie dokładnie właściwości lecznicze ma olej z marihuany - w jakich chorobach może pomóc. Należy również ustalić, w jakich dawkach można go podawać, by miał korzyści terapeutyczne i by jednocześnie zminimalizować ewentualne skutki uboczne. Trzeba także sprawdzić, czy olej RSO nie wchodzi w interakcje z jakimiś lekami.

CZYTAJ TEŻ: DMSO (dimetylosulfotlenek) - właściwości. Czy wlewy DMSO działają jak lek?

Jak rozpoznać, że ktoś palił marihuanę?
Ważne

W Polsce olej z marihuany jest nielegalny

W Polsce olej z marihuany jest nielegalny. Można kupić tylko na czarnym rynku (warto wiedzieć, że cena miesięcznej kuracji to wydatek około 16 tys. złotych). Jednak wówczas nie wiadomo z jakiego jakościowo surowca został wyprodukowany, jakie jest stężenie substancji czynnej itp., ponieważ nikt tego nie kontroluje.

Olej z marihuany (konopi) - czy może uzależniać?

Marihuana lecznicza nie uzależnia w sensie psychicznym, nie odurza, nie wywołuje uczucia przyjemności. Wszystko dlatego, że jest niemal pozbawiona substancji psychoaktywnej THC, a dodatkowo jest podawana w niewielkiej ilości (liczonej w ułamkach miligramów) i - co najważniejsze - pod kontrolą lekarza. Jak jest w przypadku oleju z konopi? Olej RSO zwiera TSH w znacznej ilości, w związku z tym może wywoływać efekt psychotyczny.

Ważne

Olej z marihuany a olej konopny z konopi siewnej

Oleju z marihuany nie należy mylić z olejem konopnym, który jest pozyskiwany z nasion konopi siewnej. Jest on powszechnie dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i można go stosować jako dodatek do sałatek, sosów, warzyw. Olej ten nie wywiera efektu leczniczego.

Olej z marihuany - zalety marihuany leczniczej. Na jakie schorzenia pomaga?

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN