Medycyna alternatywna

Medycyna alternatywna inaczej zwana konwencjonalną, obejmuje naturalne sposoby leczenia. Metody leczenia nie mają potwierdzonego i udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia. Choć nie można ich zweryfikować w naukowy sposób, od wielu pokoleń w skuteczność medycyny alternatywnej wierzy wiele osób. Zdarza się, że po metody medycyny niekonwencjonalnej sięgamy wtedy, gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Jego angielska nazwa: lovage przywołuje miłe i dość jednoznaczne skojarzenia. Niemal we wszystkich kulturach uchodzi za afrodyzjak, ziele magiczne. Hoduj w doniczce, na balkonie i dorzucaj do różnych dań. Znajdziesz dla niego bardzo prozaiczne zastosowania. Niech ci niechciane gazy czy obrzęki nie psują romantycznych wieczorów.
Sosna syberyjska nazywana jest syberyjskim drzewem życia, a jej nasiona uchodzą nie tylko za przysmak, ale też lekarstwo. Faktycznie, mają mnóstwo zalet i aż dziwne, że w Polsce są prawie nieznane. W kuchni azjatyckiej, ale i europejskiej, znajdują dość szerokie zastosowanie. Możliwe, że w podbijaniu rynku przeszkadza cena.
W rankingu na najzdrowszą zupę świata ta propozycja nie ma szansy na sukces. Ma wprawdzie mnóstwo zalet, ale także ciemne strony. Z pewnością spożywana od czasu do czasu nie zaszkodzi, a nawet pomoże wrażliwym jelitom, zadziała krwiotwórczo. Gdy z nią przesadzisz, może nasilić dyskretne problemy zdrowotne.
Lecznicze właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. Od dawna wykorzystuje ją przemysł kosmetyczny i producenci suplementów. Niewykluczone, że już ją stosowałeś, nawet nieświadomie, sięgając po różne preparaty. Może poprawić urodę, ale nie wierz w cuda typu "włosy rosną jak szalone".
Prędzej kojarzysz tę roślinę jako ozdobę parapetu niż lek. Tymczasem na rynku są krople, kapsułki i syropy z jej wyciągiem, a gotowe preparaty zwłaszcza dzieciom coraz chętniej przepisują lekarze. Słusznie, bo skuteczność tego zioła potwierdziły badania naukowe. Nie zdziała jednak cudów zbyt późno zastosowane.
Stawianie baniek to stara, sprawdzona metoda leczenia. Bańki pomogą na przeziębienie, zlikwidują ból, użyte do masażu relaksującego usuną zmęczenie i napięcie. Można je stawiać nawet rocznemu dziecku. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo stawiać bańki. I zachować ostrożność, aby nie poparzyć pacjenta. Dowiedz się, jak stawiać bańki?
Cukrzyca to trudny i podstępny przeciwnik. Długo nie daje żadnych wyraźnych objawów, dewastując organizm. Niszczy serce, nerki, wzrok czy układ nerwowy. Nic w tym dziwnego, że chcielibyśmy prostych recept, jak łatwo, szybko, najlepiej samodzielnie, ją rozpoznać. W medycynie jednak podejrzane drogi na skróty mogą sprowadzić na manowce.
Jak nie w kontekście alergii, to leczenia raka - o bylicy ciągle głośno. Wiele osób wierzy w jej magiczną moc. W rzeczywistości to nie jedna roślina, a cała grupa, o zróżnicowanych właściwościach. Warto lepiej poznać przynajmniej cztery bylice, o których mówi się najczęściej, żeby ktoś nie nabił cię w butelkę.
Lorenzo Odone do siódmego roku życia rozwijał się wspaniale. Gdy niespodziewanie zachorował, szybko okazało się, że dla chłopca nie ma ratunku. Medycyna przewidywała dla niego 2-5 lat życia, błyskawiczną degenerację organizmu i cierpienie. Żadnego leczenia. Rodzice nie przyjęli tego do wiadomości. Tak powstał znany na całym świecie "cudowny olej".
Niewątpliwie wycisza i pomaga na sen. Jest obecny w apteczce natury od wieków. Znamy go z ziołowych mieszanek i herbatek, ale też w formie kropli czy kapsułek. Ma szersze zastosowanie niż się powszechnie uważa, ale zarazem wymaga szczególnej ostrożności podczas stosowania. Można narobić sobie kłopotów.
Po zaskakujących wynikach badań o pozytywnych skutkach przyjmowania klasycznej multiwitaminy przez seniorów, czas na kolejną niespodziankę. Tym razem badano bliźnięta, by wykluczyć wpływ na wyniki czynników genetycznych i środowiskowych. Co w takim razie warto brać? Tu akurat zaskoczenia nie ma.
Słowianie, jak większość wczesnych ludów, posiadali wiedzę o naturalnych metodach dbania o zdrowie. Jedną z receptur cieszących się sporym uznaniem, był zbiteń. Ten napój znany jest od XII wieku. Uważa się, że nie tylko wspomaga proces odchudzania, ale także oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych. Czy to prawda?

W dawnych czasach medycyna alternatywna cieszyła się dużą popularnością, obecnie także wraca do łask. Coraz częstsze korzystanie z niekonwencjonalnych metod wiąże się z większą wiedzą i świadomością. Kiedyś podstawą leczenia były głównie rośliny, którym przypisywano cudowne właściwości. Wierzono, że dzięki ziołom można wyleczyć większość chorób i pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Obecnie medycyna alternatywna obejmuje m.in.:

  • ziołolecznictwo,
  • akupresurę – dotykanie, uciskanie, głaskanie i opukiwanie określonych miejsc na ciele,
  • akupunkturę – stymulowanie miejsc na skórze lub tkance podskórnej przy pomocy cienkich igieł,
  • homeopatię – przyjmowanie leków homeopatycznych, które mogą wywołać i jednocześnie złagodzić objawy choroby,
  • apiterapię – leczenie za pomocą pszczelich produktów,
  • masaż,
  • gimnastykę,
  • hipnozę,
  • chromoterapię – leczenie kolorami, każdy z nich ma inną częstotliwość,
  • refleksologię – masowanie punktów na ciele, które określane są jako refleksy.

Wielu lekarzy i specjalistów przestrzega przed samodzielnym eksperymentowaniem i oddawaniem swojego zdrowia w ręce niesprawdzonych i niezaufanych terapeutów. Korzystanie z medycyny alternatywnej jest tylko wyborem chorego.

Wszystkie metody medycyny niekonwencjonalnej mają poprawić komfort życia osoby chorej i pozytywnie wpłynąć na jej nastawienie do walki z chorobą. Choć warto korzystać z ziół , które daje natura, warto pamiętać, że ich nadużywanie może mieć negatywne skutki uboczne.